Proměna role učitele v 21. století
Diskuse o modernizaci vzdělávání se často soustředí především na obsah kurikula, nové formy výuky či...
Číst článekV Brožíkově sále Staroměstské radnice se v úterý 26. května 2026 uskutečnilo vyhlášení ankety Pražský učitel 2026 pro nejúspěšnější pedagogy v hlavním městě. Celkem bylo oceněno 15 učitelů, kteří vzešli jako vítězové z nominací samotných škol, které zřizuje Magistrát hl. m. Prahy. Zároveň byla předána ocenění pro končící ředitele a ředitelku pražských škol a jedno ocenění In Memoriam za zásluhy o rozvoj pražského školství.
„Pražští učitelé odvádějí mimořádně důležitou práci, která má přímý dopad na budoucnost našeho města. Velmi si vážím jejich odbornosti, nasazení i schopnosti inspirovat žáky a studenty k dalšímu rozvoji. Ocenění Pražský učitel je poděkováním za jejich každodenní úsilí i připomínkou toho, jak zásadní roli kvalitní vzdělávání v Praze hraje,“ říká Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství.
Anketa se konala po školách zřizovaných hlavním městem celkem dva měsíce, kdy ředitelé jednotlivých škol zasílali odborné komisi své návrhy na ocenění nejlepších učitelů. K finálnímu hodnocení bylo předloženo několik desítek anketních lístků ze všech typů a druhů škol a školských zařízení. Odborná komise se následně zabývala konkrétními navrženými pedagogickými pracovníky, a to na základě předložených návrhů ze škol.
Do semifinálového hodnocení postoupilo 31 anketních lístků, ze kterých bylo vybráno 15 pedagogů, kteří v úterý 26. května v Brožíkově sále Staroměstské radnice převzali ocenění za své zásluhy v oblasti školství a vzdělávání. Radní hl. m. Prahy pro oblast školství a další představitelé vedení metropole jim předali stříbrnou medaili s pamětním listem. V rámci ceremoniálu byli oceněni učitelé ze středních odborných škol, gymnázií, vyšších odborných škol, ale i ze škol speciálních a základních uměleckých škol.
Praha také ocenila tři odcházející ředitele a jednu ředitelku, kteří po dlouhých letech ve svých funkcích končí. Na závěr ceremoniálu bylo také uděleno ocenění za přínosy a rozvoj pražského školství in memoriam nedávno zesnulé ředitelce Gymnázia Jana Nerudy Zuzaně Wienerové.
Anketa Pražský učitel je vyhlašována od roku 2017 s cílem ocenit nejlepší pedagogy pražských škol za významný přínos výchovně vzdělávacímu systému a vyjádřit jim poděkování a uznání za jejich svědomitou a obětavou práci pro vzdělávací systém v hlavním městě. Návrhy ředitelů škol hodnotí jmenovaná komise složená z odborníků na oblast školství a vzdělávání. Vítězové pak získávají pamětní list a originální stříbrnou medaili s motivem Jana Amose Komenského.
| NOMINIACE | ŘEDITEL | ŠKOLA | TYP |
| PhDr. Petr Pokorný | Jana Drake | Gymnázium prof. Jana Patočky, Praha 1 | G |
| Bc. Nela Světlíková | Mgr. Dagmar Škorpíková | Gymnázium Na Zatlance, Praha 5 | G |
| Mgr. Jan Dušek | Mgr. Jan Jícha | Gymnázium Budějovická | G |
| RNDr. Luboš Rašek | Ing. Ondřej Mandík | Střední průmyslová škola elektrotechnická Ječná | SŠ |
| Ing. Lenka Kendíková | PaedDr. Pavla Nedomová | SOŠ, Praha 5, Drtinova 3 | SŠ |
| Mgr. Gabriela Svobodová | Ing. Jana Dušejovská | SOŠ logistiky a podnikání | SŠ |
| Vladimír Zídek | Mgr. Josef Ležal | SOŠ – Centrum odborné přípravy a Gymnázium, Poděbradská | SŠ |
| PaedDr. Ilona Horáčková | Ing. Ivo Krajíček | Střední škola obchodní, Belgická, Praha 2 | SŠ |
| Iva Huňáčková | Mgr. Věra Nováková | SOŠ a SOU, Praha Čakovice | SŠ |
| Ing. Dagmar Adamcová | Mgr. Václav Krámek | VOŠ ekonomických studií, G, Stř. prům. škola potrav. technologií a SOŠ přírodovědná a veterinární, Praha 2 | SŠ |
| Mgr. Andrea Krajčíková Kalců | Mgr. Milena Čámková | SŠ, ZŠ, MŠ pro sluchově postižené, Výmolova | Spec. |
| Bc. Jindřiška Holečková | Mgr. Matěj Palatý | SŠ, ZŠ, MŠ Chotouňská | Spec. |
| PaedDr. Eva Klenková | Mgr. Milan Záruba | ZŠ Růžinovská | Spec. |
| Bc. Marta Rousková | Ivana Heřmánková | ZUŠ Marie Podvalové, Praha 9 | ZUŠ |
| Mgr. Lada Bendová | Jitka Lipscombe | ZUŠ Lounských, Praha 4 | ZUŠ |
Zdroj: Tiskové oddělení MHMP
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář