Čeština‎English

Co jsou polytechnická hnízda a jak fungují?

Článek - iKAP 13.10.2021 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Provoz v polytechnických hnízdech je v plném proudu. V současnosti jich funguje již 39 na stanovištích po celé Praze, včetně jednoho čistě gastronomického. Tyto moderně vybavené třídy v sobě spojují jak tradiční pojetí dílen, kdy žáci základních škol pracují například se dřevem, tak rovněž moderní přístup, kdy se žáci seznamují se základy robotiky. Nechybí ani špičkově vybavené kulinářská učebna.

Společný projekt Magistrátu hlavního města Prahy a Hospodářské komory hl. m. Prahy. na podporu polytechnické výchovy se na podzim loňského roku úspěšně rozběhnul, a to především v rámci tzv. polytechnických hnízd. Během října a listopadu 2021 bylo uspořádáno několik slavnostních otevření polytechnických hnízd, například v prostorech SPŠ Dopravní v Motole, SOU Ohradní na Praze 4 a také v DDM Stanice Techniků na Praze 6, a to za účasti nejen zástupců polytechnických hnízd, ale také politické reprezentace.

Program jsme rovněž představovali i zahraničním delegacím ze Španělska a Etiopie. Obě delegace zaujala míra, do které se Hospodářská komora hl. m. Prahy zapojuje do vzdělávání a ocenili fakt, že přemýšlíme v dlouhodobé perspektivě. Rovněž je zaujalo to, že spojujeme do jisté míry obnovu tradice v podobě manuální práce v dílnách, s moderním přístupem, kdy představujeme žákům základních škol základy toho, jak funguje robotika.

Žáci během návštěvy polytechnického hnízda stráví celkem čtyři hodiny. Během dvou hodin manuálně pracují a své vlastní výrobky si mohou následně odnést domů a udělat tak radost nejen sobě, ale i svým rodičům. Zástupci slovenského ministerstva školství například měli během návštěvy polytechnického hnízda možnost na Zeleném pruhu vidět žáky při výrobě dřevěných svící.

Druhá dvouhodinovka je věnována robotice. Zde mají žáci unikátní možnost pracovat pod dohledem vyškolených lektorů pracovat se stavebnicí VEX. Ta v miniaturní verzi simuluje například robotické rameno, které se používá při výrobě automobilových dílů. Žáci se tak seznámí s technologií používanou v moderním průmyslu, a kromě zlepšení motoriky, kterou umožní klasické „dílny“ se přiučí v základech i tomu, jak funguje současný průmysl.

Učitelé i žáci jsou programem v polytechnických hnízdech nadšeni a my doufáme, že skrze náš projekt podaří zvýšit atraktivitu nejen řemeslných prací, ale také zájem o technické vzdělání jako takové, k čemuž slouží právě výuka základů robotiky.

Více informací o polytechnických hnízdech najdete ZDE. V sekci KROUŽKY a AKTIVITY pak najdete konkrétní instituce, které poskytují polytechnickou výchovu.

Mgr. Daniel Hendrych

koordinátor aktivit