K maturitní zkoušce se v jarním zkušebním období 2022 přihlásilo 77 tisíc maturantů

Maturity 10.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Nová analytická zpráva CZVV podrobně rozebírá trendy v přihlašování k maturitní zkoušce v roce 2022.

Prvomaturanti, tedy žáci, kteří podali přihlášku k maturitní zkoušce zcela poprvé, tvoří 93,4 % (71,9 tis.) všech maturantů přihlášených ke květnovému termínu maturitní zkoušky v roce 2022. K náhradní či opravné zkoušce se přihlásilo více než 4 tis. maturantů (5,5 %). Dalších 841 žáků (1,1 %) bude konat maturitní zkoušku v odloženém řádném termínu.

Více než 70 tis. prvomaturantů bude konat didaktické testy ve společné části, o necelé 2 tis. prvomaturantů více (71,9 tis.) je přihlášeno ke zkouškám v profilové části maturitní zkoušky.

Společná část maturitní zkoušky

Povinnou zkoušku z českého jazyka a literatury bude v jarním zkušebním období konat 70 tis. prvomaturantů, druhou povinnou zkoušku, tzn. didaktický test z cizího jazyka nebo matematiky pak 69,7 tis. žáků. Cizí jazyk si jako povinně volitelnou zkoušku zvolilo 83 % žáků, ke zkoušce z matematiky se přihlásilo 17 % žáků.

• 80,3 % (56 tis.) prvomaturantů si jako 2. povinnou zkoušku v letošním školním roce vybralo anglický jazyk.
  • Ke zkoušce z matematiky se přihlásilo 17 % (11,8 tis.) prvomaturantů.
  • Dalších 2,6 % prvomaturantů bude konat zkoušku z německého (1,5 %, 1069 žáků), ruského (0,8 %, 555 žáků), španělského (0,2 %, 154 žáků) a francouzského jazyka (0,1 %, 73 žáků).
  • Přihlášku k nepovinné zkoušce z matematiky rozšiřující podalo 2 778 žáků (4 % z celkového počtu prvomaturantů).

Analytická zpráva CZVV

Další statistické údaje týkající se přihlašování k maturitní zkoušce v porovnání s předchozímí lety (např. vývoj struktury maturitní populace v kontextu populace 19letých; trendy v počtech a struktuře škol s maturitními obory vzdělání; vývoj struktury maturitní populace podle termínů konání, typů škol, oborových skupin, forem vzdělávání, pohlaví a krajů; počty přihlášených žáků ke společné a profilové části a volbě 2. povinné zkoušky apod.) naleznete přímo v nové analytické zprávě CZVV.

Zdroj: cermat.cz

10.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek