Kurz: Měření v datových sítích

Kurz ČVUT FEL seznamuje účastníky se základními měřeními prováděnými v moderních datových a telekomunikačních sítích, zejména metalických a optických. Problematika je nejprve zaměřena na měření prováděná na fyzické vrstvě, tedy na samotná přenosová média a jejich parametry. Z metalických sítí a přípojek se budeme zabývat především měřeními útlumu, přeslechů a impedancí, lokalizací odboček a nehomogenit na vedeních. V případě optických sítí se zaměříme na přímé i nepřímé metody pro měření útlumu a analýzu trasy pomocí metody OTDR. Na tuto problematiku navážeme současnými metodami pro měření a vyhodnocování parametrů sítí NG (Next Generation), tedy testování pomocí RFC 2544 a novějšího doporučení ITU-T Y.1564 (Y.156sam). Z testů a měření prováděných na vyšších komunikačních vrstvách se pak zaměříme na diagnostiku kvalitativních parametrů na IP vrstvě dle doporučení ITU-T Y.1540 a TCP testů dle RFC 6349. Teoretický výklad bude doplněn o praktické ukázky, demonstrace a měření v laboratoři na reálných datových sítích a přípojkách. U účastníka se předpokládá základní přehled v oblasti moderních datových a telekomunikačních sítí, alespoň rámcový přehled z oblasti parametrů metalických vedení (primární, sekundární parametry) a vlastností optických vláken. Dále je vyžadována alespoň rámcová znalost a přehled z oblasti datových sítí a moderních telekomunikačních sítí (G.fast, FTTx, Ethernet).

Časová dotace: 15 h.

Časové rozložení: 3+3+3+2+4 hod. / 11 hodin online přednášek + 4 hodiny praktických měření v laboratoři ČVUT

Termín zahájení: listopad 2022 – prosinec 2022

Vhodnost kurzu: studenti / učitelé / veřejnost

Výstupy: Certifikát o absolvování kurzu

Pořadatel kurzu: ČVUT v Praze, Fakulta elektrotechnická a Vyšší odborná škola informačních studií a Střední škola elektrotechniky, multimédií a informatiky

JAK SE PŘIHLÁSIT?

Přihlášení je možné pouze přes portál CeRV CZ.

Vypsané termíny

Pořadatel

Adresa konání

Novovysočanská 48/280, 190 00 Praha 9