Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA – Vyšší odborná škola, spol. s r .o.

Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA – Vyšší odborná škola, spol. s r.o. je soukromou vyšší odbornou školou, která rozšiřuje nabídku vzdělávacích příležitostí se zaměřením na oblast tělesné výchovy a sportu a volného času.

Studentům nabízí studijní obory Management sportu a Wellness – Balneo, které jsou realizovány formou tříletého denního a tři a půl letého kombinovaného studia. Současně škola nabízí bohaté spektrum odborných rekvalifikačních kurzů a seminářů.

Inspirací pro pojmenování naší vzdělávací instituce byl pro nás název pocházející z antického řecka Palaistra. Palaistra (Palestra), stejně jako gymnasión (gymnázium), byla sportovní a vzdělávací zařízení, která hrála významnou úlohu v celoživotním vzdělávání řeckých občanů. Mladí lidé se zde učili umění, filozofii i hudbě a současně cvičili svá těla ve snaze dosáhnout kalokagahtie – řeckého ideálu harmonie těla a ducha.

Zatímco gymnázium sloužilo k tréninku atletických disciplín jako je hod oštěpem, hod diskem či běh, byla Palestra (řecky Palaistra) určena pro výcvik v boxu, zápase a ve skocích. Měla čtvercový půdorys a skládala se z nekrytého dvora obklopeného dórskými sloupcovými síněmi, vhodnými pro cvičení v deštivém počasí. Za síněmi se nacházely různé místnosti např. ephibion – určený pro lekce v gymnastice či elaiotbesion – určený pro natírání zápasníků olejem. Nacházely se zde i odpočinkové prostory využívané k projevům a diskusím filozofů a řečníků.

Akademie tělesné výchovy a sportu Palestra byla založena v roce 1990, kdy získala akreditaci MŠMT ČR pro pořádání rekvalifikačních kurzů v oborech sportovní masér, cvičitel zdravotní tělesné výchovy, cvičitel plavání a lyžování, instruktor fitcentra, obsluhovatel sauny aj.

V roce 1992 byla zařazena do sítě škol s akreditovaným programem, nejdříve jako jednoroční, o rok později jako dvouleté pomaturitní studium, obor Sportovní manažer – vychovatel.

Slovačíkova 400, 197 00, Praha 9

Mgr. Milena Špačková