Fakultní základní škola Pedagogické fakulty UK, Praha 13, Mezi Školami 2322

Naše škola má ve školním roce 2018/19 celkem 694 žáků ve 30 třídách, dalších 14 žáků studuje v zahraničí a v naší škole koná zkoušky. Ve všech ročnících se žáci učí podle našeho vlastního školního programu „Škola základ celoživotního vzdělávání“. Jejich výchovu a vzdělání zajišťuje 43 učitelů (vč. ředitele a jeho zástupců).

Školní budova je po zásadní rekonstrukci – po výměně všech oken, zateplení obvodového pláště a střechy, výměně teplovodní dálkové kotelny za plynovou a počítačem řízeným systémem vytápění jednotlivých místností. Vedle hlavní budovy má škola pro 1. – 2. třídy nový moderní pavilon s bezbariérovým přístupem. Zde mají naši nejmladší žáci klidné prostředí jako v „malé škole“, ale využívají i zázemí velké školy: moderně vybavené a prostorné tělocvičny, učebny hudební výchovy, kinosál a školní jídelnu s výběrem 3 jídel. Škola je plně bezbariérová, v hlavní budově je zřízena plošina.

Již od 1. ročníku si žáci osvojují cizí jazyk – angličtinu a od 3. třídy a na druhém stupni jako výběrový druhý cizí jazyk – němčinu, ruštinu, španělštinu nebo francouzštinu. Letos po dobrých zkušenostech zřizujeme další oddělení školní družiny s komunikačním jazykem – angličtinou.

Žáci vyšších ročníků využívají odborné pracovny chemie, fyziky, přírodopisu, výtvarné výchovy, dvě hudebny, dvě tělocvičny, cvičnou školní kuchyň a šicí dílnu. Škola disponuje dvěma kvalitně vybavenými multimediálními laboratořemi výpočetní techniky, obě jsou připojeny optickým kabelem k internetu.

Do našeho vlastního školního vzdělávacího programu, který jsme nazvali „Škola základ celoživotního vzdělávání“ jsme promítli dlouholeté zásady naší pedagogické práce: dobrá všeobecně vzdělávací škola, tj. škola, v níž jsou rovnoměrně rozvíjeny všechny vyučovací předměty a široká nabídka studijních zaměření (rozšíření učebního plánu o informatiku, sport, přírodní vědy a matematiku s češtinou), k tomu nabídka volitelných předmětů (sportovní aktivity, základy stylistiky, pracovní činnosti). Učitelé organizují pro žáky ozdravné pobyty ve školách v přírodě, studijní pobyty v zahraničí, lyžařské kurzy pro 7. roč. v Rakouských Alpách, výlety po naší vlasti i do zahraničí, plavecký výcvik žáků 3. a 4. ročníku, geologické a paleontologické vycházky po blízkém okolí apod.

Žáci nižších ročníků absolvují výuku dopravní výchovy na dopravním hřišti. Návštěvy předních galerií výtvarných umění doplňují vlastními pracemi v ateliérech. V rámci environmentální výchovy zaměřujeme žáky blíže k výchově zájmu o přírodu, dále využíváme bohaté nabídky organizací, které se jejím rozvojem zabývají, navíc zpracováváme a ověřujeme vlastní projekt environmentální výchovy.

Žáci dosahují tradičně velmi dobrých výsledků v četných sportovních soutěžích, účastníme se i dalších soutěží – matematických (Klokan, Pythagoriáda), pěveckých (Butovický zvoneček), recitačních (Pražské vajíčko).

Žáci nižších ročníků mohou navštěvovat školní družinu (13 oddělení – provoz 6.30 – 7.45, 11.45 – 17.30 hod), zájmové kroužky . Kvalitní stravování žáků zajišťuje školní jídelna třemi druhy jídel, z nichž jedno je vždy vegetariánské.

Mezi Školami 2322, 158 00, Praha 5

PhDr. Petr Vodsloň