GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.

GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s. r. o. (GJP) bylo zařazeno do sítě škol MŠMT ČR na jaře 1991 jako jedna z prvních soukromých škol u nás. Jedná se o čtyřleté gymnázium se všeobecným zaměřením, které sídlí ve školní budově v Pštrossově 13 v Praze 1. V současné době na gymnáziu studuje 178 žáků v 8 třídách.

Ve školním roce 2023-2024 budou otevřeny 2 třídy 1. ročníku. Předpokládaná kapacita budoucího 1. ročníku je 40 žáků. Absolventi GJP, jejichž počet překročil 1000, se velmi dobře uplatňují v dalším studiu na širokém spektru vysokých škol v ČR, v zahraničí i v praxi. Pedagogický sbor tvoří tým erudovaných aprobovaných učitelů s věkově vyváženou strukturou.

Výuka probíhá dle školního vzdělávacího programu GJP, který byl obsahově inovován s účinností od září 2017. Ve všech třídách a učebnách je umožněn přístup k internetu včetně wifi technologie. Od září 2017 má GJP novou specializovanou učebnu na fyziku a výtvarnou výchovu. Žáci i jejich zákonní zástupci mají přehled o průběžné klasifikaci a docházce na školním webu a v programu Bakaláři.
Škola disponuje standardně vybavenou učebnou informatiky a výpočetní techniky včetně výukového dronu. Ve všech třídách a učebnách je umožněn přístup k internetu včetně wifi technologie.
V učebním plánu je jako hlavní cizí jazyk povinný pro všechny žáky GJP jazyk anglický. V nabídce pro volbu druhého cizího jazyka jsou NJ, ŠJ a FJ.. Třídy se na výuku jazyků se zpravidla dělí na skupiny podle úrovně znalostí. Nedílnou součástí studia AJ je konverzace vedená rodilým mluvčím. Gymnázium nabízí široký výběr volitelných předmětů (ve 3. a 4. ročníku). Žáci si tak sami dotvářejí svůj učební plán. Ve výběru volitelných předmětů jsou zastoupeny kromě standardních předmětů také semináře open space, zdravého životního stylu, tvůrčího psaní, mediální komunikace, politologie a mezinárodních vztahů, atd. Zvláštností je kombinovaná a vzájemně provázaná výuka výtvarné a hudební výchovy v rámci předmětu umění a kultura. Matematika se na GJP vyučuje od 2. ročníku dvouúrovňově. Aktivní a talentovaní studenti mají možnost účasti v dlouhodobých kurzech a stážích při vysokých školách, v rámci otevřené vědy AV ČR a CTM. Ve škole bylo zřízeno a úspěšně řadu let pracuje školní poradenské pracoviště vedené školní psycholožkou. GJP je velmi aktivní a úspěšné v grantové oblasti (OP Praha Pól Růstu – MHMP, ERASMUS+, granty MČ Praha 1).

Pštrossova 13, 110 00, Praha 1

Mgr. Michal Musil