Mateřská škola Matjuchinova

Školní rok 2020/2021 začíná ve středu 1.9. 2021.

V tento den bude v šatnách MŠ navýšen počet personálu MŠ, který Vám rád pomůže se zorientovat v novém prostředí.

Rozdělení dětí do jednotlivých tříd bude vyvěšeno na nástěnkách v šatnách.

Na seznamu najdete, jaká byla Vašemu dítěti přidělena značka.

Provoz MŠ, vyzvedávání dětí:

Provoz MŠ začíná v 6:30 hod. a končí v 17:00 hod.

Rodiče dětí, které půjdou tzv. „po o“, prosíme dodržovat čas vyzvedávání a to mezi 12:00-13:00 hod. Od 15:00 hod. můžete děti vyzvedávat odpoledne.

Mateřské školy se kódují a zamykají v 17:00 hodin, a proto počítejte s časem, který je nutný na dokončení započaté činnosti, k úklidu hraček a též oblékáním dítěte v šatně.

Pokud máte jakýkoli dotaz, obraťte se na paní učitelky ve své třídě. Všechny jsou profesionálky a mají bohaté zkušenosti s výchovou dětí ve školce.

Každý začátek je těžký…

Prosíme rodiče zejména nově přijatých dětí, aby podepsali nebo označili jejich oblečení, bačkůrky, boty – některé děti si to své nepoznají a my také ne.

Ve školce mají děti k dispozici v šatně své sáčky se svou značkou, ručníky a povlečení do postýlky.

Adaptaci dětí na nové prostředí si rodiče domlouvají ve své třídě se svými p. učitelkami.

Doporučujeme, pokud to jen trochu půjde, nenechávat děti ve školce hned celý den, ale pobyt postupně prodlužovat podle toho, jak budou zvládat adaptaci v novém prostředí.

Co by mělo dítě zvládnout

• samostatně si obléci jednoduché oblečení

• nazouvat a vyzouvat obuv

• znát své jméno, umět si říci co chce nebo potřebuje

• umět poznat svou značku

• v oblasti hygieny – umět si samostatně umýt ruce mýdlem, utřít si ruce do ručníku, samostatně použít WC (pleny nejsou přípustné), trénujte utírání zadečku

• při stolování by děti měly samostatně držet lžíci ( prosíme, nekrmte je doma-učte je samostatnosti!)

• umět pít z hrníčku či skleničky

• umět při jídle sedět u stolu

• umět používat kapesník – vysmrkat se

Je toho hodně, co  musí malé děti zvládnout, musí reagovat na paní učitelku a její pokyny a to je úplně jiné než komunikace s maminkou doma. Ve třídě jsou i další děti a paní učitelka je jen jedna.

Obě strany se musí respektovat, porozumět si, zvyknout si na sebe a dodržovat pravidla.

Co na sebe –  vše o oblečení

Děti ve třídě nemohou mít to samé oblečení, co mají na ven.

Prosíme, usnadněte novým dětem oblékání v šatně na pobyt venku. Po dohodě s p. učitelkou jim na příslušné místo (sáček, přihrádka) připravte oblečení, které si mají vzít na pobyt venku.

Náhradní oblečení pro případ „nehody“ jim dejte do samostatné tašky, pytlíku a vložte do sáčku.

Vhodné oblečení  do tříd a na zahradu – tepláky, legíny, v létě kraťasy, sukýnky, šaty.

Velikost bot volte tak, aby nebyla příliš malá nebo naopak příliš velká. Dítě by mělo dokázat  obout si boty samo. Prosím, myslete i na způsob zapínání obuvi ( nevhodné jsou pro nejmenší děti boty na tkaničky). Přezutí do vnitřních prostor MŠ by mělo mít pevnou patu – ne crocsy, pantofle apod.

Prosíme zkontrolujte rozbité zipy na bundách, mikinách apod. v zimě není vhodné dávat dětem prstové rukavice.

Prosím sledujte aktuální počasí a tomu uzpůsobte oblékání.

Něco o hračkách v MŠ

Pokud budete dětem do školky dávat jejich oblíbené hračky, které jim pomůžou zvládnout adaptaci, zvažte, zda je hračka vhodná a bezpečná.

A na závěr

Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní – neprodlužujte čas rozloučení a neslibujte ,co nedokážete splnit.

Adaptaci Vašeho dítěte v MŠ naplánujte a domlouvejte s e spaní učitelkou.

Školkou nevyhrožujte a vyhýbejte se negativním popisům ( „ve školce Tě naučí apod.)

Mluvte s dítětem o všem, co dítě v MŠ prožilo, udělejte si na něj čas.

Věříme, že všechno společně zvládneme a adaptace dítěte proběhne bez větších problémů.

Těšíme se na Vás!

Alena Schiebelová, zástupkyně ředitelky