Mateřská škola, Praha 2, Na Děkance 2

MŠ Na Děkance je škola s dlouholetou tradicí.

Ve vestibulu je zasazena pamětní deska prvního učitele mateřské školy v Praze Jana Svobody, který již roku 1832 zřídil na Vyšehradě pod Emauzy první opatrovnu pro děti předškolního věku, která se stala základem mateřských škol (opatrovna Na Hrádku).

Roku 1885 byla postavena a otevřena zdejší škola, do které se přestěhovala i opatrovna zřízená Janem Svobodou, v té době již vedená řádem školních sester.

Z bývalé opatrovny, která dle tehdejšího zvyku byla vybavena školním nábytkem a kde se tísnilo až 250 dětí, se stala mateřská škola s 5 třídami, jídelnou, ředitelnou a kuchyní.

Využívala částečně prostory přízemí a 1. poschodí. V prostorech přízemí byly ještě jesle, později speciální mateřská škola.

V roce 1990 byla zřízena v přízemí jednotřídní křesťanská MŠ.

K MŠ byla přiřazena dislokovaná třída v Libušině ulici, která byla určena pro děti ze zrušené MŠ Legerova.

V roce 1993 byla zrušena křesťanská MŠ a děti převedeny do našich tříd.

V roce 1994 byla uzavřena dislokovaná třída v Libušině ulici.

Od 1.8.1995 se stala mateřská škola Na Děkance právním subjektem.

K 1.8.2000 byla zrušena SpMŠ Na Děkance, která užívala prostory po bývalých jeslích.

V naší MŠ byla zřízena 1 třída pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami.

K 1.1.2001 byla k právnímu subjektu MŠ Na Děkance přiřazena dvoutřídní MŠ Na Folimance jako dislokované pracoviště.

Mezitím se v bývalé SpMŠ rekonstruovalo sociální zařízení, upravily 2 velké třídy a kancelář hospodářky.

K 30.6.2004 byla pobočka Na Folimance uzavřena z důvodů vysokých provozních nákladů z užívání pronajatých prostor. Obě třídy byly přestěhovány Na Děkanku.

Tím vznikla 7 třídní MŠ v jedné budově, z toho jedna třída pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami a jedna mikrotřída pro děti s potřebou menšího kolektivu.

V červenci a srpnu roku 2010 proběhla v budově MŠ rozsáhlá rekonstrukce. Došlo k vybudování dvou nových tříd, rozšíření kapacity kuchyně, úpravě a zvýšení kapacity sociálních zařízení a rekonstrukci elektroinstalace. Díky těmto úpravám a navýšení kapacity školy bylo k 25.9.2010 přijato dalších 48 dětí. Tím se mateřská škola Na Děkance stala 9 třídní s kapacitou 196 dětí. Speciální třída i mikrotřída zůstaly zachovány.

K 1.9.2017 dochází ke zrušení speciální třídy. Děti se speciálními vzdělávacími potřebami budou zařazovány v rámci inkluze do běžných tříd.

Kapacita mateřské školy se tímto upravila na 192 dětí a má 8 tříd.

V současné době má MŠ vlastní kuchyni, dvě jídelny se společnou výdejnou, skladovací prostory, kancelář hospodářky, ředitelnu, sborovnu, šatnu pro pracovnice kuchyně a šatnu pro ostatní zaměstnance. Dále užívá čtyři sociální zařízení, prostorné chodby.

Využíváme rozlehlou zahradu ve vnitrobloku se dvěma vchody přímo z budovy  MŠ. Tato zahrada prošla o prázdninách v roce 2014 rozsáhlou rekonstrukcí a to především úpravou povrchu, doplněním herních prvků, pískoviště a mlhoviště pro děti.

V roce 2011 byla pro pobyt dětí vybavena též předzahrádka MŠ. Byla zde položena umělá tráva, instalovány herní prvky a jedno pískoviště.

Sídlo

Na Děkance 2, 128 00, Praha 2