Mateřská škola, Praha 4, Janouchova 671

Mateřská škola Janouchova se nachází na okraji městské části Praha 11, má pět pavilónů, jeden pavilon je hospodářský a ve čtyřech  pavilonech je umístěno 8 tříd. Od září 2010 má škola detašované pracoviště v Modletické ulici č. 1401, toto pracoviště má dva pavilony, kde jsou umístěny 4 třídy a jeden pavilon, kde se nachází školní jídelna a od září 2011 má škola také detašované pracoviště v ZŠ K Milíčovu. V ZŠ K Milíčovu jsou 2 třídy pro děti z mateřské školy, děti se stravují ve školní jídelně ZŠ, kde mají vyhrazenou samostatnou jídelnu.

Do mateřské školy je zapsáno 322 dětí ve věku od 3 do 6 let. 160 dětí je zapsáno do Janouchovy ulice, 112 do Modletické ulice a 48 dětí do pracoviště v ZŠ K Milíčovu. Do tříd jsou děti rozdělovány nejen podle věku, ale respektujeme i přání rodičů a sourozenci a kamarádi mohou navštěvovat stejnou třídu. O děti se starají kvalifikované pí učitelky a správní zaměstnanci.

Součástí všech školek je velká školní zahrada, kterou děti využívají ve všech ročních obdobích. Mají k dispozici kromě pískovišť, průlezek a skluzavky také mlhoviště. Velkou výhodou jsou vzrostlé stromy, které vytvářejí na zahradě příjemnou atmosféru. V zimě je zahrada využívána k sáňkování, bobování a k zimním hrám. K vycházkám využíváme i okolí Milíčovského lesa a Hostivařského lesoparku.

Důležitým faktorem pro zdravý vývoj dětí je pestrá a vyvážená strava, která je připravována ve vlastní školní kuchyni. Jídelníček je každý týden zveřejňován na nástěnkách v šatnách dětí a na webových stránkách. Součástí jídelního lístku je informace o alergenech, které podávaná strava obsahuje. Seznam alergenů je zveřejněn, stejně jako jídelníček, na webových stránkách a na nástěnkách v šatnách dětí. Spolupracujeme s nutričním terapeutem a tak zajistíme i stravování dětí, které ze zdravotních důvodů vyžadují dietní stravování.

Styl života dětí v naší mateřské škole je upraven tak, aby podporoval zdravý a harmonický vývoj dítěte s důrazem na hru, jako základní potřebu dítěte předškolního věku. Během celé školní docházky se děti nenásilnou formou připravují na bezproblémový vstup do základní školy. Velký důraz klademe na dodržování správné výslovnosti, spolupracujeme s klinickým logopedem a s dětmi pracuje logopedická asistentka..

Na všech třídách je rozpracovaný Školní vzdělávací program, který pomáhá dětem osvojovat si potřebné dovednosti a návyky a tím posiluje sebevědomí a důvěru ve vlastní schopnosti. Školní vzdělávací program má název „Sedm kouzelných klíčků“.

Kromě obvyklého výchovně vzdělávacího programu nabízíme dětem v odpoledních hodinách řadu zájmových kroužků. Jedná se o hudebně – pohybový kroužek, výtvarný a pěvecký kroužek, výuku angličtiny, plavecký kurz a keramickou dílnu.

Cílem našeho snažení je co nejvíce přiblížit mateřskou školu rodině. Proto nikdy nezapomínáme na tradiční oslavy Velikonoc, Vánoc, oslavy Dne dětí, Dne matek. Každý měsíc děti mohou shlédnout na mateřské škole loutkové divadlo, nebo koncert, každoročně pořádáme pro děti různé výlety.

Prostřednictvím moderního a účelného zařízení ve všech třídách vytváříme prostředí plné pohody a radosti.

V současné době je v mateřské škole realizován projekt CHŮVA V MATEŘSKÉ ŠKOLE, který je spolufinancován Evropskou unií. Cílem tohoto projektu je poskytnout dočasnou personální podporu (chůvu) k předškolním pedagogům, kteří integrují do dětského kolektivu dvouleté děti.

Sídlo

Janouchova 671, 149 00, Praha 4