Soukromá mateřská škola Pod buky, s.r.o.

Z úst paní zřizovatelky:

„Patrová vila ve velké zahradě v těsném sousedství přírodního parku Uhříněveská obora se mi líbila už dávno. Kdykoliv jsem jela okolo, obdivovala jsem nádherné buky a bylo mi té krásné, ale již zanedbané a evidentně zcela opuštěné vilky s úžasnou atmosférou, líto. Pak jsem se dozvěděla, že do roku 1962 byla v tomto domě mateřská škola. A nápad byl na světě – vrátit domu tradici – a od září 2014 v něm znova otevřít mateřinku.

Po půl roce úsilí a jednání jsme v prosinci 2013 dům koupili, pak řešili projekt, obíhali úřady, bourali a stavěli a opravovali. Mohla jsem 5 měsíců sledovat, jak se zchátralý dům z roku 1922 postupně mění v přívětivé útočiště pro 24 dětí ve věku 2-6 let. Budovali jsme dětské herny a ložnice, výdejnu jídla a jídelnu, šatny a udělali novou střechu, rozvody vody, plynu i elektřiny. Máme nové topení i maličkaté záchůdky pro děti. Našlo se i místo pro kancelář paní ředitelky. Chtěli jsme, aby objekt splnil náročné požadavky státní správy, aby děti ve škole byly v bezpečí a hlavně, aby k nám rády chodily. Teď už jen pro ně dovezeme nábytek, postýlky a hračky a můžeme začít. V úterý 5. 8. 2014 totiž kolaudací skončila zásadní rekonstrukce objektu.
Zahrada se také změnila. Po odstranění přestárlých a napůl uschlých stromů, porostů a náletů dnes dominují zahradě dva nádherné téměř stoleté buky, které daly naší nové mateřské škole jméno: „Pod buky“.
Škola bude, kromě běžného vzdělávacího programu, zaměřena na zvýšení technické dovednosti, manuální zručnost a podnícení zájmu o technické obory a technickou představivost již v útlém – školkovském – věku, a to za využití tradičních i netradičních materiálů, nástrojů a technik vedoucích k tvořivosti a technické představivosti. Máme dvacet let zkušeností ve školství a víme, že vztah k technickým profesím se formuje již ve velmi útlém věku. Radost z toho, že umím něco vytvořit, rozebrat a složit, je potřeba zažít hodně brzy. Jedině tak se pak z vašich zvědavých a šikovných dětí stanou zvídaví a zruční mladí lidé, kteří dobře prospívají ve škole a snadno nacházejí uplatnění v životě. Samozřejmě budeme u dětí rozvíjet i komunikační schopnost s důrazem na správnou výslovnost i artikulační obratnost. Chceme také posilovat vztah k rodině, k bydlišti a k celé České republice. V Soukromé mateřské škole Pod buky chceme děti nejen vzdělávat a vychovávat, ale poskytneme jim i vhodné, dobře vybavené prostory a čas pro hry, pohybové a kulturní aktivity. Budeme využívat školní zahradu, nejen pro hry, ale i pro zahradničení, a nádhernou uhříněveskou oboru pro časté vycházky a poznávání přírody.
V naší mateřské škole se budou o děti starat kvalifikované slečny učitelky, dvě asistentky pedagoga a provozní personál. Díky tomu, že se jedná o školu s nižší kapacitou, bude vašim dětem poskytována nadstandardní péče a velmi osobní a citlivý přístup.

Chystá se spousta dalších populárních atrakcí od výletů až po „Noc ve školce“, plnou her a dobrodružství spojenou s přespáváním ve školce (což jistě rádi uvítají i leckteří mladí rodiče).

Soukromá mateřská škola Pod buky, s.r.o., byla v červenci zařazena do rejstříku škol a školských zařízení. Zápis Soukromé mateřské školy Pod buky, s.r.o., do rejstříku škol a školských zařízení je, mimo jiné, i důležitou motivací k dodržování státem stanovené normy kvality poskytovaného vzdělávání a péče o děti i zajištění jejich bezpečnosti v době pobytu ve škole. Příspěvky MHMP budou provoz hradit jen z menší části. Rodiče proto, bohužel, budou přispívat na celodenní péči a stravu školným ve výši 9800,- Kč měsíčně.

Není jistě nepodstatné, že naše – vaše – školka Pod buky má vynikající polohu i s ohledem na dopravní obslužnost. Stanice autobusů je za plotem školy a vlaková zastávka je od školky cca 200 m.“

Mgr. Andrea Čapková Jiravová, zřizovatelka SMŠ Pod buky

Sídlo