Vyšší odborná škola textilních řemesel a Střední umělecká škola textilních řemesel, U Půjčovny 9

Škola se primárně zaměřuje na oděvní a textilní design. Usiluje o zapojení umění a řemesla do současného života.

Její předstupně lze sledovat už v době vlády Marie Terezie. Základy dnešní školní výuky byly položeny v roce 1919. Historie střední školy počíná v roce 1965.

V současné době ve škole studuje přibližně 120 studentů ve dvou hlavních oborech Textilní výtvarnictví a Modelářství a návrhářství oděvu rozdělených do čtyř specializací: Ateliér oděvu, Ateliér bytového designu, Ateliér nových médií, Ateliér textilního designu. Ve vyšší odborné škole je možné studovat Konzervování a restaurování textilií kombinovanou formou a denní formou Design módních doplňků.

Absolventi odcházejí ze školy výtvarně, humanitně a řemeslně vzdělaní. Mohou pokračovat ve studiu na vyšších odborných nebo vysokých školách podobného zaměření nebo se ucházet o místo v oděvních ateliérech, interiérových a grafických studiích, kostymérnách, v redakcích časopisů, institucích vyučujících zájmové umělecké činnosti, zařízeních nabízejících arteterapii atd.

Škola dlouhodobě spolupracuje s oděvními a textilními firmami, ateliéry, grafickými studii, divadly a muzei při zajišťování odborných praxí a exkurzí. Je zapojena do Programu Erasmus+ podporujícího zahraniční mobilitu studentů a pedagogů. Aktivně se podílí na různých projektech, výstavách a přehlídkách. Každoročně se účastní veletrhu vzdělávání Schola Pragensis, celorepublikové soutěže s mezinárodní účastí ODĚV a TEXTIL Liberec, ANTALIS – DOTEKY PAPÍRU, soutěžní přehlídky středních škol AVANTGARDA v Lysé nad Labem ad. Nezanedbává ani výstavní činnost, pravidelně se účastní PRAŽSKÉ MUZEJNÍ NOCI a sama organizuje aktuální výstavy. Od roku 2008 v budově školy provozuje Galerii Emilie Paličkové. V roce 2015 se představila na mezinárodní výstavě Expo v Miláně monumentálním objektem z šité krajky – Kapky pro život. Několik let spolupracuje na projektech ČESKÝ DESIGN BURDA. Firma Grund podle studentských návrhů realizovala kolekci koupelnových předložek YOUNG. Ve spolupráci se světoznámým designerem obuvi Manolo Blahnikem vznikly lodičky s krajkou HANGISI.

Škola je členem Asociace škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory ČR

U Půjčovny 9, 110 00, Praha 1

Ing. Ivana Hýblová