Základní škola a Mateřská škola Na Balabence

Základní škola Na Balabence je situována do klidného rozlehlého parku, který se nalézá pár kroků od Balabenky, na které se sbíhají hranice Prahy 8 a 9. Budova základní školy již stojí na území devátého městského obvodu.

Škola má velmi dobré spojení s MHD. Pár kroků od budovy je možnost využít tramvajových linek, které Vás dovezou do centra města, a dále na Smíchov, Bílou Horu a do Dejvic či Vršovic. Stanice metra Palmovka a Českomoravská jsou od školy vzdáleny cca 10 minut klidné chůze. Z těchto stanic lze také využít autobusové dopravy na Prosek a do přilehlých městských částí.

V těsné blízkosti školy se také nachází hlavní ulice (Sokolovská), na které najdeme všechny důležité obchody a služby.

Konkrétní polohu školy si můžete prohlédnout na přiložené mapě.

Škola se skládá ze dvou budov, atria a školního hřiště. Ve staré budově se nachází kanceláře ředitelů, zástupce a dalších provozních zaměstnanců; dále mají své domovské třídy žáci od 3. ročníku. Také zde nalezneme několik odborných učeben, školní dílnu, nedávno zrekonstruované tělocvičny, šatny a také školní jídelnu. V nové budově sídlí první stupeň, dále jsou zde 2 odborné učebny a žákovská knihovna. V přízemí nové budovy je umístěna od roku 2011 naše mateřská školka a dvě přípravné třídy pro děti předškoláků.

Za budovou se nachází školní hriště, které bylo v posleních letech podrobeno několika rekonstrukcím. Žáci mají nyní možnost využívat moderní basketbalové a volejbalové hřiště s tartanovým povrchem, fotbalové hřiště s umělým trávníkem, který byl dovezen až z Holandska, a kvalitní doskočiště pro skok daleký.

Atrium najdeme ve středu komplexu školy. Je v něm vysazeno několik ovocných stromů, a různé druhy okrasných květin. Slouží k výuce pracovních činností a v letním odbobí je také využíváno k relaxaci. Část átria je přizpůsobena pro děti z mateřské školy. Na zatravněné ploše jsou zabudovány houpačky, pískoviště a další herní prvky.

Našim cílem je vytvořit školu jako moderní vzdělávací instituci 21. století.  Aby mohl být  tento záměr naplněn,  je nutné vytvořit náležité podmínky jak materiální, tak i personální.

Materiální podmínky znamenají  vybavení školy moderní technologií , především počítači a interaktivními tabulemi, aby výuka byla pro žáky zajímavá a motivační. Proto se každý rok snažíme o vybavení dalších minimálně dvou tříd touto technologií, která však není levná a nedovoluje vybavení celé školy najednou.

Personální podmínky však zcela ovlivnit nemůžeme, neboť na trhu práce zcela chybí především učitelé I.stupně, ačkoli dětí na I.stupni přibývá. Je velmi těžké v těchto podmínkách zajistit zvyšování kvality a modernizaci vzdělání. Naši učitelé se pravidelně vzdělávají, seznamují se s novými metodami práce, ale z dlouhodobého hlediska pociťujeme, že chybí větší podpora pedagogických pracovníků.

Přesto všichni usilujeme o vytvoření pozitivního klimatu na škole, o prohlubování spolupráce s rodiči i dalšími orgány jako PPP nebo OSPOD a v neposlední řadě i o ochraně a prevenci před sociálně patologickými jevy v oblasti drogových závislostí, alkoholismu a kouření, kriminality a všech forem násilného chování,  šikany a rasismu.

Přes všechny tyto překážky se všichni snažíme vytvořit pro naše žáky bezpečné  a přátelské prostředí , aby do školy chodili rádi a pochopili význam vzdělání.(řed. školy M. Vítek).

náměstí Na Balabence 800/7, 190 00, Praha 9

Mgr. Michal Vítek