Základní škola, Praha 2, Jana Masaryka 21

Základní škola Praha 2, Jana Masaryka 21 stojí v klidné ulici na Královských Vinohradech. Má 9 ročníků, člení se na I. a II. stupeň. Vyučování probíhá podle Školního vzdělávacího programu Studánka (Studium a noví kamarádi) od 1. 9. 2007. Jako hlavní cizí jazyk vyučujeme anglický jazyk s dotací 3 – 4 hodiny týdně. Od září 2009 jsme zavedli na základě zájmu dětí a rodičů od 6. ročníku další cizí jazyk – německý. Ten je dotován 2 hodinami týdně. Organizujeme poznávací a výukové zájezdy do zahraničí.
Škola je zařazena Státním zdravotním ústavem mezi Školy podporující zdraví. Plnění tohoto programu vyžaduje každoroční aktualizaci, kterou zajišťují koordinátoři zdravé školy, pedagogové a vedení školy. Jednou za 4 roky školy na základě evaluace vypracovává nový projekt. Na jeho základě získá certifikát od SZÚ. Nám se tento certifikát podařilo získat již počtvrté.

Smyslem tohoto programu je výchova dětí ke zdravému životnímu stylu.

Ve škole se dbá na:
  • pitný režim,
  • dostatek pohybu,
  • pobyt na čerstvém vzduchu,
  • zdravou stravu ve školní jídelně,
  • výjezdy do přírody, apod.
  • Důležitá je i psychická pohoda žáků, pozitivní mezilidské vztahy.

Víc podrobností o tom, co znamená Škola podporující zdraví najdete zde – „Program zdravá škola“

V pedagogickém sboru působí aprobovaní učitelé, v družině zkušené vychovatelky. V roce 2009 škola získala školního psychologa. Dle potřeby zajistíme asistenty pedagoga.

V oblasti prevence patologických jevů splupracujeme s Prevcentrem, Policií ČR, Městskou policií a dalšími.
Zapojujeme se do projektů multikulturních, enviromentálních, zdravého životního stylu, finanční gramotnosti, jazykových, projektů o lidských právech, zeměpisných, přírodovědných, charitativních …
V rámci výuky ke zdraví a k zdravému životnímu stylu pořádáme besedy a přednášky na téma zdravá strava, nebezpečí anorexie, Zdravé zuby, prevence AIDS a další.
Během školního roku navštěvujeme mnohá kulturní, divadelní a filmová představení.
Většina žáků vyjíždí na školu v přírodě, sportovní pobyty či výlety (lyže, kola, bruslení, plavání, turistika, …).
Zapojujeme se i do charitativních akcí – adopce na dálku – sponzorujeme vzdělání indické holčičky. Peníze věnujeme také na adopci zvířat v pražské ZOO. Ta je již tradiční, protože vznikla jako pomoc po ničivé povodni v roce 2002.

Škola má vnitroblokové hřiště, které mohou děti využívat i po vyučování i o víkendech.
Většina dětí z I. stupně navštěvuje školní družinu, která je v provozu od 6.30 do 18.00 hodin. ŠD je vybavená příjemně zařízenými hernami. Během školního roku zajišťuje pestrý program.
Pro žáky II. stupně je zřízen školní klub. Zde mohou trávit svůj volný čas.

Vedení školy se snaží vylepšovat pracovní prostředí dětí a dospělých. Během letních prázdnin každoročně vybavujeme školu novým nábytkem, novými pomůckami, výpočetní technikou a dalším zařízením.

Webové stránky pravidelně aktualizujeme www.zsjm.cz.

Jana Masaryka 21, 120 00, Praha 2

Mgr. Iva Vlášková