Základní škola, Praha 8, Žernosecká 3

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Škola má v současné době 29 tříd.  Ke dni 31. 8. 2021 je zapsáno 689 žáků. Kapacita školy je 730 žáků.

CÍLE ŠKOLY

a) všeobecná kultivace osobnosti dítěte po stránce rozumové, emocionální a volní
b) vytvoření předpokladů pro komunikaci žáků v rámci Evropy a světa prostřednictvím kvalitní výuky cizích jazyků
c) prevence sociálně patologických jevů

PROČ BY MĚLI RODIČE DÁT SVÉ DÍTĚ PRÁVĚ DO NAŠÍ ŠKOLY A ČÍM JE NAŠE ŠKOLA ZAJÍMAVÁ?

• rozšířenou výukou jazyků
  • velkou nabídkou zájmových kroužků v rámci Školního klubu
  • dostatečnou kapacitou míst ve Školní družině (přednostně pro žáky 1. až 3. tříd)
  • moderně vybavenými třídami s interaktivními tabulemi
  • počítačovými učebnami nejen pro výuku cizích jazyků a informatiky
  • laboratořemi fyziky a chemie
  • odbornými učebnami pro výuku cizích jazyků, výtvarné výchovy, fyziky, chemie, přírodopisu, školními dílnami, cvičnou kuchyňkou apod.
  • prostory pro mimoškolní aktivity (knihovna s čítárnou, studovna s počítačovým vybavením, herna)
  • kurzem pro předškoláky
  • vysokým procentem přijatých žáků na osmiletá gymnázia
  • velkou úspěšností absolventů školy u přijímacích řízení
  • kvalitním zázemím pro sportovní vyžití (víceúčelové školní hřiště, dvě moderní tělocvičny)
  • každoročním pořádáním škol v přírodě, lyžařských výcviků, zahraničních zájezdů, výletů a exkurzí
  • účastí na řadě různých vědomostních a sportovních soutěží
  • naší škole záleží na životním prostředí
  • péčí o nadané žáky (vyšší náročnost výuky dle ŠVP)
  • péčí o žáky s poruchami učení v rámci integrace
  • prevencí patologických jevů
  • aktivně spolupracuje s Pedagogicko-psychologickou poradnou Praha 8
  • školní jídelnou s kuchyní s možností výběru ze tří jídel
  • stomatologickou péčí v objektu školy

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM NAŠÍ ŠKOLY

Školní vzdělávací program základního vzdělávání
Škola pro život

UMÍSTĚNÍ A CHARAKTERISTIKA ŠKOLY

Základní škola Žernosecká se nachází v příjemné, zelení obklopené lokalitě v blízkosti Ďáblického háje na severním okraji Prahy. Viz též spádové ulice ZŠ Žernosecká.

Škola je zaměřena především na rozšířenou výuku anglického a německého jazyka. Anglický jazyk se ve škole vyučuje od 1. třídy a u skupin s rozšířenou výukou jazyků se od 6. ročníku doplňuje další cizí jazyk. V 8. ročníku v nejazykových třídách škola nabízí další cizí jazyk a to němčinu a ruštinu. V rámci Školního klubu se podle zájmu otevírají kroužky s výukou či prohlubování znalostí cizích jazyků. Vzdělávání na naší škole probíhá podle školního vzdělávacího programu „Škola pro život“. Snažíme se, aby atmosféra ve škole byla přívětivá ke všem žákům i učitelům. Žáci se vzdělávají ve dvou školních budovách, jejichž součástí jsou dvě moderní tělocvičny a sportovní areál s hřištěm na tenis, basketbal a volejbal s umělým povrchem. K vybavení školy patří odborné pracovny, počítačové učebny, žákovská knihovna s čítárnou, studovnou a hernou, školní dílny, keramická dílna, cvičná kuchyňka atd.  Škola prochází postupnou modernizací, jak ve stavební části, tak ve vnitřním vybavení. S osmnácti třídami vybavenými interaktivními tabulemi se postupně přibližujeme evropským standardům.

Téměř všechny třídy vyjíždějí na školu v přírodě. Pro zájemce z jazykových tříd se pořádají zájezdy do Anglie a Německa. Žáci sedmých ročníků mohou absolvovat lyžařský kurz, a to jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Žáci školy se zúčastňují řady soutěží a zejména ve sportovních disciplínách dosahují velmi dobrých výsledků.

Škola spolupracuje s Pedagogicko-psychologickou poradnou pro Prahu 7 a 8.

Na vstup do první třídy již několik let připravují předškolní děti učitelky nižších ročníků.

Školní družina je přednostně k dispozici dětem prvních až třetích tříd, a to od 6:30 do 17:00 hodin.

Na škole pracuje Školní klub, který nabízí mnoho zájmových kroužků, zejména sportovních, jazykových, hudebních, výtvarných, keramických, počítačových a uměleckých. Každoročně škola pořádá již tradiční akce – Vánoční koncert, Školní akademie, Noc s Andersenem, Pálení čarodějnic, Žernoseckou pouť, Vánoční a Velikonoční trhy.

Školní jídelna nabízí dětem denně tři druhy jídel, výjimkou jsou měsíce listopad až duben, kdy jsou nabízeny dva druhy jídel. Obědy je možné objednávat přes internet až dva týdny předem. V rámci projektu Ovoce do škol byla každý týden na 1. stupni všem žákům distribuována čerstvá nabídka ovoce a zeleniny.

Stomatologická péče je zajišťována spoluprací s MUDr. Helenou Babkovou, která má v objektu školy zubní ordinaci.

V rámci doplňkové činnosti poskytujeme zájmovým organizacím dětí a mládeže prostory a vybavení pro jejich činnost. Mimo školní vyučování jsou plně využity obě tělocvičny (pronájmy).

Žernosecká 3, 182 00, Praha 8

RNDr. Božena Čerňanská, Ph.D.
Ředitelka školy