Základní škola, Praha 9 – Hloubětín, Hloubětínská 700

Historie školství v Hloubětíně a historie naší školy

První škola byla v Hloubětíně zřízena již v roce 1733. Jejími majiteli byl řád Křížovníků s červenou hvězdou a jejím patronem byl velmistr řádu.

V josefínské době se jednotřídka nacházela v domě čp.12, který bylo možné najít do 50.let 20. stol.za kostelem sv. Jiří. před vchodem na nádvoří Hloubětínského zámečku.

V roce 1805 byla zavedena povinná školní docházka pro děti mezi šesti až dvanácti lety a za deset let byla pro starší děti od dvanácti do čtrnácti let  zavedena nedělní opakovací škola. Výuka v nedělní škole probíhala každou neděli a to mezi 8 a 12 hodinou.

Později, v letech 1827–1863, se škola přestěhovala do křížovnického dvora č.5. Byla zde jedna třída a byt učitele. Vzhledem tomu, že se tato místnost nacházela v přízemí nad lednicí, byly zde nevyhovující podmínky. Vlhko a zima způsobovaly častá onemocnění dětí. Vyučovalo se zde v češtině. Prázdniny měly děti na Vánoce a Velikonoce, trvaly osm dní. Tato jednotřídka fungovala až do roku 1874/1875.

V letech 1862 až 1863 byla vystavena škola nová na pozemku čp. 55, pozemek na stavbu školy darovali křížovníci. Tato škola se rozrostla na čtyři třídy, ale i tak prostory brzo výuce nestačily. V této budově byla po druhé světové válce školní družina.

Nová šestitřídní škola byla postavena na pozemku čp.78.V letech 1890 až 1891 ji vystavěl stavitel K. Felix, část pozemku byl opět darován křížovníky a část byl odkoupen. Tato škola byla rozšířena hned dvakrát, v roce 1909 a za první republiky. V této době vznikla i školka a jesle. V roce 1924 se škola změnila na měšťanskou školu smíšenou, měla 9. tříd a docházelo sem z Hloubětína, Kyjí i Chval až 450 žáků.

V letech 1938–1941 byla v sousedství postavena nová školní budova čp. 700. Školu postavil místní stavitel Kotrba. Na fasádě školní budovy jsou zachovány unikátní kachle. V 90.letech 20,století bylo 20% obkladů vyměněno za nové z keramické dílny v Horní Bříze. Výuka zde začala v roce 1941, ale byla obsazena německými vojáky a byl zde zřízen německý vojenský lazaret. Později škola sloužila i Rudé armádě. Spolu se základní školou v ulici Šimanovská patří tato budova mezi nejstarší školy na Praze 14. Po válce byla v nové budově měšťanská škola a I. obecná škola, zatímco ve staré školní budově byla II. obecná škola a do června 1998 Střední odborné učiliště Hloubětín. V roce 1949 byl škole propůjčen čestný název škola Jana Švermy, jeho busta stávala před školou.

Nyní je kapacita školy 20 tříd a 500 žáků.

Hloubětínská 700, 198 00, Praha 9

Mgr. Bc. Jaromír Horníček