Základní škola Praha – Dolní Chabry, příspěvková organizace

Základní škola Praha – Dolní Chabry je škola s dlouholetou tradicí, budova ve Spořické ulici slouží svému účelu již od roku 1939. Od 1.9.2015 je kapacita navýšena na 450 žáků, pro dopolední výuku slouží také pavilon na školní zahradě. Základní škola je úplná se všemi devíti ročníky, dělí se na 1. stupeň (1.- 5. ročník) a na 2. stupeň (6. – 9. ročník). V letošním školním roce školu navštěvuje 449 žáků, z toho v jedenácti třídách 1. stupně 250 žáků, v osmi třídách 2. stupně 199 žáků. K základnímu vzdělávání jsou přednostně přijímáni žáci ze spádové oblasti.

Vyučování ve škole probíhá podle vlastního školního vzdělávacího programu pro základní vzdělávání „UČÍME SE PRO ŽIVOT“. Jako cizí jazyk je od 3. ročníku vyučován anglický jazyk s posílenou časovou dotací 4 hodiny týdně. Od sedmého ročníku je vyučován německý, ruský a francouzský jazyk jako druhý cizí jazyk v časové dotaci dvě hodiny týdně. Základy práce s výpočetní technikou se žáci učí v předmětu ICT ve 4., 6. a 9. ročníku s časovou dotací jedna hodina týdně.

Základní škola pravidelně organizuje pro všechny žáky výjezdy do škol v přírodě a plavecký výcvik žáků 3. ročníku. Díky zapojení školy do různých projektů a díky finanční pomoci SPCHŠ využívají učitelé při výuce všech žáků naší školy již šest interaktivních tabulí, které umožňují zvýšit pestrost a názornost vyučování. Ve všech ostatních třídách mají vyučující k dispozici dataprojektory, které byly pořízeny z finančních prostředků získaných od zřizovatele a ze sponzorských darů.

Ve škole pracuje výchovná poradkyně, školní psycholožka, speciální pedagog a metodik prevence sociálně patologických jevů. Všichni spolupracují s Obvodní pedagogicko-psychologickou poradnou pro Prahu 8, Křesťanskou pedagogicko-psychologickou poradnou, DYS centrem a Střediskem výchovné péče Klíčov. Tyto organizace pomáhají škole v péči o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a při tvorbě a plnění minimálního preventivního programu. Pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami je ve škole otevřen nepovinný předmět český jazyk pro žáky s SPU, který vede zkušená učitelka, speciální pedagožka. Ve škole také věnujeme zvýšenou pozornost práci s žáky – cizinci, pro ně nabízíme nepovinný předmět český jazyk pro cizince. V tomto školním roce pracuje ve třetí, čtvrté, šesté a v deváté  třídě asistentka pedagoga.

Součástí školy je školní jídelna – výdejnaškolní družina a školní klub. Školní družina má kapacitu 150 žáků, kteří navštěvují šest oddělení. Čtyři oddělení jsou umístěna v pavilonech na školní zahradě, dvě oddělení jsou v přístavbě školy. Všechna oddělení poskytují dětem širokou nabídku činností. Školní družina je určena pro žáky 1. stupně, přednostně jsou přijímáni žáci 1. – 3. tříd. Ve školním roce 2019/2020 se podařilo bez problémů uspokojit všechny zájemce z celého prvního stupně.
Školní klub je určen žákům 2. stupně, kteří čekají na odpolední vyučování. V rámci své činnosti nabízí školní klub všem žákům naší školy kroužky: např. tvoření z Hama beads, korálkování, výtvarný a přírodovědný.
V odpoledních hodinách škola poskytuje své prostory a vybavení k účelnému využití pro činnosti zájmových organizací dětí a mládeže, žáci mají možnost vybrat si ze široké nabídky kroužků.

Škola úzce spolupracuje se Spolkem přátel chaberské školy. Zástupci rodičů se schází jednou za měsíc za přítomnosti vedení školy, rodiče jsou informováni o chystaných akcích a změnách. Svou činností spolek škole významně pomáhá nejen finančně, ale i svou prací. Rodiče pomáhají organizovat školní i mimoškolní akce, významně se podílejí např. na úspěšném průběhu každoročního předvánočního jarmarku či červnové zahradní slavnosti.

Spořická 34, 184 21, Praha 8

Mgr. Zdenka Chaloupecká