Základní škola s rozšířenou výukou tělesné výchovy, Praha 4, Jitřní 185, příspěvková organizace

Škola vznikla 15. září 1938 přeměnou z expozitury II. obecné školy smíšené v Braníku. Vyučovalo se v několika vilách a pavilonech v městské části Hodkovičky. V roce 1960 byla otevřena nová budova školy (současný areál) v ulici Jitřní 185, do které se přemístila výuka z dřívějších míst.
Školní areál v Jitřní prošel v letech 2008 až 2010 rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací. Tvoří tak útulný, moderní, plně bezbariérový, komplex budov a rozsáhlých sportovišť, které nabízí dětem velmi kvalitní a bezpečné zázemí pro jejich vzdělávání. Škola Jitřní se tak řadí k nejmodernějším a nejbezpečnějším školám v celé České republice.
Budova i venkovní sportoviště jsou navíc elegantně zasazeny do nádherné zeleně a velmi klidného prostředí Prahy 4 – Hodkoviček.
V roce 2008 došlo také k administrativnímu sloučení původně dvou samostatných škol – ZŠ Jitřní 185 a ZŠ Filosofská 3. Obě školy od tohoto roku vystupují pod jedinou „hlavičkou“.
Výuka je trvale soustředěna do obou pracovišť a to v plném rozsahu. Na obou pracovištích školy se plnohodnotně vyučuje ve všech ročnících (tj. 1. až 9. ročník). Naše stránky jsou věnovány pracovišti školy v ulici Jitřní, a proto jsou následující informace uvedené jen pro tento objekt.
Jak se k nám dostat?
Ke škole Jitřní je velmi dobré spojení prostředky MHD:
linkou č. 121 na zastávku „Na Lysinách“
zastávka je vzdálena cca 2-3 min od školy
linka 121 jede ze směru: Spořilov, Budějovická, Lhotka, Novodvorská, z opačné strany z nádraží Braník
nebo linkou č. 106 na zastávku „Psohlavců“
odtud je to ke škole cca 5-7 min, po ulici V Hodkovičkách
linka 106 jede ze směru: Vršovice, Michle, Kačerov, Lhotka, Novodvorská, z opačné strany z nádraží Braník
na obě linky je velmi dobré spojení s přestupem na nádraží Braník ze směrů: Modřany a nábřeží (tzn. centrum, Podolí, Braník)
lze využít i „školní linku“ č. 563 přímo před vchod školy, tj. na zastávku „Jitřní“
linka 563 jede ze směru: Lhotka, Filosofská, Zatáčka
Zrekonstruovanou školu se žlutou fasádou v ul. Jitřní nelze přehlédnout.
Doplňkové informace
Na škole je zaveden pitný režim, který je zabezpečen prodejem v automatech. Odebíráme dotované školní mléko a mléčné výrobky .
Škola je zapojena do programu „Ovoce do škol“.
Škola spolupracuje s občanským sdružením Rada rodičů Jitřní . Tato organizace pomáhá řešit nejen materiální podmínky školy, ale také se podílí na organizování akcí spojených s výchovou a vzděláním.
K dalším partnerům škoty patří Školní sportovní klub , který se podílí na činnosti školy především v oblasti ministerského programu „Podpora sportu na školách“. Městská část Praha 4 zřídila na naší škole tzv. „Sportovní centrum Hodkovičky“ , ve kterém mohou děti bezplatně trénovat florbal a basketbal pod vedením odborných trenérů.
V oblasti mimoškolních aktivit spolupracujeme s Hobby Centrem Praha 4 především na tradičních akcích (běh Krčským lesem atd.), dále se sdružením dětí a mládeže Duha Arnika, se kterým spolupracujeme při realizaci volnočasových aktivit žáků.
Při výuce na Jitřní běží doplňkový program pro vzdělávání mimořádně nadaných dětí v oblasti rozumové (ve spolupráci s Mensou). Zároveň zabezpečuje výuku žáků Britské mezinárodní školy, část žáků je žáky naší školy.
Na naší škole třídíme odpad . Chceme tak docílit snížení množství směsného odpadu a zároveň docílit vyššího objemu materiálu k recyklaci. Velkoobjemové kontejnery na plasty a nápojové kartony (žluté) a papír (zelené) jsou umístěny na chodbách žlutého i zeleného patra a také u tělocvičen. Červený kontejner na baterie je pak u hlavního vstupu do školy.

Jitřní 185/6, 147 00, Praha 4

Mgr. Milena Hartigová