MŠMT: Plat učitelů vzrostl loni meziročně o osm procent na 47.590 korun

Z domova 16.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Praha – Průměrný hrubý plat učitelů loni vzrostl na 47.590 korun. V meziročním srovnání si polepšili o osm procent, což bylo pomalejší tempo růstu než v předchozím roce. Proti roku 2017, kdy nastoupila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), jim nicméně výplata stoupla o 50,4 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes na dotaz ČTK poskytlo ministerstvo školství (MŠMT). Průměrná mzda v ČR stoupla v loňském roce podle údajů Českého statistického úřadu meziročně o 6,1 procenta na 37.839 korun měsíčně.

Výdělek nepedagogických pracovníků ve školství, jako jsou například školníci, uklízečky nebo chůvy, činil loni v průměru 26.261 korun. Proti předchozímu roku se zvedl o 5,2 procenta, méně než o rok dříve. Ve srovnání s rokem 2017 byly loni platy nepedagogů ve školách vyšší zhruba o 46,2 procenta.

Nejnižší platy pobírali loni podobně jako v předchozích letech učitelé v mateřských školách, a to v průměru 39.198 korun. Nejvíce vydělávali již tradičně učitelé ve vyšších odborných školách, kde dostávali kolem 51.398 korun. Jejich kolegové v základních školách brali průměrně 49.975 korun a měsíční výdělky vyučujících ve středních školách dosahovaly zhruba 51.018 korun.

Bývalá vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že platy ve školství vzrostou do roku 2021 na 150 procent jejich úrovně z roku 2017. Školské odbory zároveň požadovaly, aby platy pedagogů dosahovaly 130 procent průměrné mzdy. Loni byl průměrný výdělek učitelů včetně vedoucích pracovníků na 125,8 procenta průměrné mzdy. Při započtení dalších pedagogických pracovníků, jako jsou vychovatelky nebo asistenti pedagoga, měli vyučující příjem 118,3 procenta průměrné mzdy. Průměrný plat pedagogů byl loni podle ministerstva školství 44.759 korun.

Vláda Petra Fialy (ODS) ve svém programu slíbila, že udrží platy pedagogických pracovníků na úrovni 130 procent průměrné hrubé měsíční mzdy. Podíl nadtarifní složky platu, který tvoří příplatky a odměny, by podle ní měl činit 20 procent.

Babišova vláda počítala letos s dalším nárůstem platů pedagogů o 3,5 procenta a s přidáním 1400 korun nepedagogům. Nová vláda ale její návrh rozpočtu přepracovala, aby v něm snížila schodek z 376,6 miliardy na 280 miliard korun. Navýšení pro pedagogy tak v rozpočtu kleslo na dvě procenta a nárůst peněz pro nepedagogy kabinet škrtnul. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) nicméně avizoval, že o penězích pro nepedagogy by chtěl v letošním roce ještě jednat.

Zdroj: ČTK

16.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek