Festival ZUŠ Open od neděle do 4. června nabídne přes 500 akcí po celé republice

ZUŠ a DDM 18.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Festival základních uměleckých škol ZUŠ Open od neděle 21. května do 4. června nabídne přes 500 koncertů, divadelních či tanečních představení, výstav a dalších akcí po celé republice. Program připravilo v rámci 7. ročníku festivalu 439 základních uměleckých škol. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a řada dalších veřejných míst. Festival vyvrcholí 3. června ve Valdštejnské zahradě v Praze. Pěvkyně Magdalena Kožená, která je patronkou pořádajícího nadačního fondu festivalu, ve prospěch ZUŠ Open uspořádá 8. června v prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu benefiční Koncert pro budoucnost. Novináře o tom informovala ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová.

Cílem festivalu je nejen představit práci jednotlivých ZUŠ, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání. Dlouhodobým posláním festivalu je také podpořit spolupráci mezi jednotlivými ZUŠ napříč regiony a rozvíjet vzájemnou inspiraci. Pod festivalovým mottem ZUŠ Open pomáhá budou na programu i akce s významným sociálním přesahem směrem k pomoci potřebným a se zapojením žáků se zdravotním handicapem či sociálním znevýhodněním.

„Dlouhodobě vnímám potřebu podpořit ZUŠ také v tom, aby měly podmínky pro rozvoj vzdělávání dětí a mládeže, jejichž životy provází zdravotní handicap či sociální znevýhodnění. Právě na tento účel bude věnován výtěžek z červnového Benefičního koncertu pro budoucnost na Pražském hradě,“ uvedla patronka pořádajícího nadačního fondu Magdalena Kožená.

Patronka ZUŠ Open se 1. června aktivně zapojí do některých krajských uměleckých přehlídek. V Olomouci Kožená vystoupí na Horním náměstí se Smyčcovým orchestrem ZUŠ Uničov, Společným smyčcovým orchestrem ZUŠ Olomouckého kraje a Společným pěveckým sborem ZUŠ Olomouckého kraje. Ve Veselí nad Moravou pak podpoří ZUŠ Jihomoravského kraje na open-air přehlídce na náměstí Míru, kde vystoupí s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a vybranými dětskými sólisty. Zamíří i do Nového Jičína, kde navštíví žáky místní ZUŠ přímo ve výuce.

V letošním roce festival ZUŠ Open nabídne několik premiér. Například spojené sbory z celé ČR přednesou v Senátu kantáty Eduarda Douši a Jaroslava Pelikána, divadlo F. X. Šaldy v Liberci uvede unikátní projekt Cesta, jehož základem je nastudování opery Brundibár, dětské opery Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistera, která byla nastudována v roce 1943 v Terezínském ghettu.

Síť základních uměleckých škol v České republice patří ke světovým unikátům. Aktuálně je navštěvuje téměř 250.000 žáků a studentů. V současné době funguje 507 základních uměleckých škol. Nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický.

Zdroj: ČTK

18.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek