Střední škola Futurum Tomáše Jízdného otevírá gymnázium, bude připravovat studenty na zahraniční univerzity

Kromě zapojení technologií do výuky je pro Střední školu Futurum Tomáše Jízdného důležitý také indiv...
Číst článekVe Valdštejnském paláci v Praze byli dnes oceněni úspěšní vysokoškolští studenti a pedagogové i zástupci české vědecké komunity. Ceny 18 laureátům v pěti kategoriích předal ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle kterého byly vyznamenány výjimečné a motivované osobnosti českého akademického a vědecko-výzkumného prostředí.
Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole získalo pět vysokoškolských pedagogů. Smyslem tohoto ocenění je vyzdvihnout význam práce akademiků, kteří se neustále zdokonalují při své praxi, a zkvalitňují tak českou výuku. Mezi laureáty patří Roman Čermák z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který se mimo jiné věnuje podcastové tvorbě na téma popularizace vědy, dále Patrik Čermák z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, Petra Šobáňová z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a David Kachlík z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Podle Balaše jsou studenti „důležitou částí naší společnosti, jejichž odvaha mnohokrát v minulosti zachránila tuto zemi“. Právě vysokoškolákům tak byla udělena cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů. MŠMT předává toto ocenění od roku 2014. Letos bylo vyznamenáno osm studentů. Vyacheslav Grebenyuk (Vjačeslav Grebeňuk) z 2. lékařské fakulty UK a Anna Krejčová ze 3. lékařské fakulty UK byli oceněni za svou občanskou činnost při pomáhání ukrajinským uprchlíkům v ČR. Za akademickou činnost pak byl oceněn mimo jiné Jakub Erben z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci nebo Lenka Kubíčková z Matematicko-fyzikální fakulty UK.
Cena za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací je udílena od roku 1991. Letošní laureátkou se stala Iva Pichová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, která se zabývá virovými a bakteriálními chorobami. Druhým oceněným je Michal Bauer z Institutu ekonomických studií UK. Bauer ve svém oboru experimentální a behaviorální ekonomie zkoumá například efekt covidové pandemie na xenofobii.
Cena Františka Běhounka je pojmenována po významném českém akademikovi Františku Běhounkovi, který se v roce 1926 zúčastnil Amundsenovy výpravy na severní pól nebo v roce 1928 jako první Čech přeletěl ve vzducholodi severní pól. Ocenění získal Radislav Sedláček z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Radim Filip z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Naopak cena Milady Paulové za celoživotní přínos vědě je udělována českým vědkyním. Paulová byla českou historičkou a byzantoložkou. Jako první žena se v roce 1925 stala vysokoškolskou profesorkou. Letošní laureátkou této ceny je Eva Kubala Havrdová z 1. lékařské fakulty UK. Cílem tohoto ocenění je mimo jiné také inspirovat ženy k vědecko-výzkumné kariéře.
Zdroj: ČTK
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář