Na maturitní obory chce asi 114.000 žáků, asi o 10.000 více než loni

Z domova 17.3.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám k maturitnímu studiu na středních školách a víceletých gymnáziích podalo zhruba 114.000 uchazečů. Loni se ke zkouškám, které organizuje Cermat, přihlásilo 103.000 dětí. Jedná se o počty uchazečů přihlášených do 1. března. ČTK to řekla mluvčí Cermatu Jana Patáková.

V tomto školním roce se podle údajů ministerstva školství v devátých třídách základních škol učí asi 106.000 žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Vedle dětí z populačně silného ročníku se letos na střední školy hlásí také uprchlíci z Ruskem napadené Ukrajiny, kteří budou mít pro přijímací zkoušky upravené podmínky. „Na první řádný termín jednotných přijímacích zkoušek se přihlásilo zhruba 114.000 uchazečů a na druhý termín 98.000 uchazečů. Uchazeč má možnost si dát dvě přihlášky,“ sdělila Patáková.

Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V loňském školním roce se v devátých třídách učilo 95.198 dětí, o rok dříve to bylo 90.286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79.703 deváťáků. Už loni si mnozí zájemci o studium na střední školy stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Problém se týkal hlavně Prahy, letos experti očekávají převis zájemců o vzdělání i v dalších městech. Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová dříve řekla, že míst ve středních školách je v republice dost. Celkově letos v lednu měly 687.512 míst, tedy nejvíc za poslední tři roky, z čehož zhruba 200.000 míst bylo neobsazených. Problémy s přetlakem zájemců jsou podle mluvčí jen v některých regionech a oborech.

Letos se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Jednotná zkouška se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky.

Počty uchazečů o studium na českých středních školách letos navýší také Ukrajinci, kteří do Česka přicestovali kvůli válce ve své domovině. Resort dříve na svém webu informoval, že se v září 2022 na druhém stupni základních škol učilo 16.761 ukrajinských azylantů. Uprchlíci z válkou zasažené země budou z rozhodnutí úřadu skládat jednotné přijímací zkoušky na střední školy v upravené podobě.

Ve školním roce 2021/2022 studovalo v prvních ročnících čtyřletých gymnázií a v prvních ročnících čtyřletých maturitních oborů na středních odborných školách podle statistik ministerstva školství celkem 69.868 studentů. Na víceletých gymnáziích studovalo ve třídách odpovídajících prvnímu ročníku střední školy 10.854 dětí.

V roce 2020 skládalo jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory 69.068 uchazečů a na víceletá gymnázia 24.900 zájemců o studium. V roce 2021 nemusely školy jednotné přijímací zkoušky pořádat, Cermat tak kompletní přehled o počtu uchazečů nezískal.

Zdroj: ČTK

17.3.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek