MBA titul v České republice

Nezařazené 17.8.2023 Pavel Bartoš, LL.M., DBA Archivovaný článek

MBA neboli master of business administration je poslední roky i v Čechách rozšířená a uznávaná úroveň vzdělání. Jde o titul běžně udělovaný v anglo-saských zemích a úrovní odpovídá u nás běžnému titulu Mgr. Velká výhoda studia na úrovni MBA je ale v tom, že jde o studium, které je zaměřené více prakticky než pouze teoreticky. V Čechách se setkáváme často s námitkou, že studium MBA není na vysoké úrovni a v zásadě se netěší takovému uznání jako české resp. evropské tituly.

Průzkumy však ukazují, že v naší zemi se jedná spíše o xenofobní přístup k něčemu co je minimálně na stejné a v praxi na mnohem lepší úrovni co se uplatnění na trhu práce týká.

Je tedy dobré udělat si jasno v tom, co studium MBA přináší. Uvádíme několik faktů z průzkumu mezi absolventy MBA. Téměř 100% absolventů studia MBA uvedlo, že tato forma online studia je při zaměstnání efektivní. Ve srovnání s prezenčním studiem vnímá 92% absolventů MBA online formu studia jako výrazně efektivnější.

Velmi zajímavé je pak promítnutí absolvování v karierním postupu nebo získání prestižního umístění. Průzku agentury Insigt například ukazuje, že 42% absolventů MBA studia si polepšilo o jeden stupeň v kariéře a většina si platově polepšila o 15% již rok po ukončení. Průměrný nárůst ročního platu díky MBA studiu pak odpovídá částce 235.000,- Kč a to je úctyhodný přínos.

100% absolventů MBA programů vnímá jako obrovskou výhodu navázání obchodních kontaktů s dalšími studenty, kteří již pracují na vysokých pozicích nebo rozvíjejí vlastní byznys.

Ačkoli institucí, které nabízejí online formu studia na úrovni MBA je v Čechách více, je důležité být obezřetný při jejich výběru. Velmi praktické je ověření mezinárodní akreditace, kterou škola potřebuje, aby její výuka byla.

Takovým požadavkům odpovídá například Evropská akademie vzdělávání SE, jejíž MBA programy obsahují vysoce erudovanou praktickou výuku a mnoho zkušeností z byznysu.

Díky technickému pokroku je v současné době možné dosáhnout vysoké vzdělanosti i při zaměstnání a budovat si tak efektivní pracovní kariéru a zvyšovat osobní i profesní růst.

Zdroj dat:

Autor: Pavel Bartoš, LL.M., DBA