Děkanem Národohospodářské fakulty VŠE bude ekonom a politik Ševčík

Vysoké školy 21.4.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Akademický senát zvolil novým děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) ekonoma a politika Miroslava Ševčíka. Pro nynějšího proděkana pro studium a experta hnutí Trikolora hlasovalo všech devět jeho členů. Ševčík byl jediným kandidátem v dnešní volbě. Národohospodářskou fakultu VŠE vedl už po dvě volební období v letech 2010 až 2018 a čelil několika studentským protestům. Servery Seznam Zprávy.cz a HN.cz v minulých dnech připomněly některé jeho kontroverzní výroky.

Ševčík zaměřil úvodní část své prezentace na nutnost zachování svobody slova a názorů. Před volbou se mimo jiné ohradil i proti článkům na Seznam Zprávy, které jsou podle něj lživé, zaplacené a bude za ně požadovat omluvu. „Nikdy jsem Putina nehájil,“ prohlásil. „V žádném případě neprosazuji vojenská řešení,“ dodal. Autor článků podle něj i překroutil jeho výroky pronesené v televizi CNN Prima News.

Seznam Zprávy i HN.cz poukázaly v minulých dnech na Ševčíkovy výroky z poslední doby. Třeba o březnové cestě premiéra Petra Fialy (ODS) za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským do Rusy obléhaného Kyjeva v CNN Prima News řekl, že šlo o PR akci. Šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku loni v dubnu Ševčík v Parlamentních listech označil za méně důvěryhodného než ruského prezidenta Vladimira Putina.

Tiskový tajemník fakulty Daniel Váňa už dříve ČTK řekl, že vůči Ševčíkově kandidatuře ani k jeho názorům na mezinárodní politiku nezaznamenal na fakultě žádný odpor. Na volbu nicméně například dorazila studentka, které se ekonomovy názory a politické angažmá nelíbí. Volbu Ševčíka nevnímá jako dobrý krok, podle ní například šíří dezinformace.

Ševčík také před osmi lety z kolony na dálnici D5 odjel v protisměru s použitím modrého majáčku prostorem vytvořeným řidiči pro sanitky. Obhajoval se pak tím, že měl v autě člověka s velmi vážnými zdravotními problémy.

Ševčíka bude ještě muset jmenovat rektor. Děkanem fakulty je nyní Zdeněk Chytil, Ševčík by ho měl vystřídat od 1. července. Jeho volební období skončí v roce 2026.

Zdroj: ČTK

21.4.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek