Masarykovu univerzitu v Brně povede další čtyři roky neurolog Martin Bareš

Vysoké školy 4.4.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Masarykovu univerzitu v Brně povede další čtyři roky neurolog Martin Bareš. Získal podporu akademického senátu, před který dnes předstoupil jako jediný kandidát. V projevu zdůraznil, že univerzita má vedle své vzdělávací a výzkumné úlohy také svou společenskou roli a měla by hájit svobodu a demokracii. První funkční období skončí Barešovi 31. srpna, na další čtyři roky jej musí ještě jmenovat prezident Petr Pavel.

„Budu vystupovat a jednat tak, abychom jako instituce dostáli svému závazku i širší odpovědnosti, abychom společně chránili a bránili hodnoty, jako jsou demokracie, svoboda, humanita, na nichž byla naše univerzita před 104 lety založena,“ řekl Bareš.

Proces výběru příštího rektora začal v lednu. Přihlásil se jediný kandidát, konstatoval předseda volební komise Ivan Foletti. Čtyřiapadesátiletý Bareš v uplynulých týdnech debatoval s oběma komorami akademického senátu, s univerzitní veřejností v kině Scala a také on-line ve školním informačním systému. Dnes už na něj měli senátoři jen několik otázek a zhruba po hodinovém zasedání bylo prakticky jasno o výsledku. Bareš získal 51 z 55 hlasů.

Ve své koncepci Bareš uvedl, že dosavadní výsledky a úspěchy univerzity by nebyly možné ani myslitelné bez ukotvení Česka ve svobodném světě a bez jeho zapojení v západních organizacích. Univerzita pod Barešovým vedením pomáhala studentům z Běloruska i uprchlíkům z Ukrajiny po ruské invazi. Stala se také novým působištěm ruského exilového historika Andreje Zubova, kritika kremelské politiky.

„Genocidní ruská válka je urážkou lidství a humanity,“ řekl dnes Bareš v projevu.

Barešův tým ve vedení univerzity zůstane podobný jako dosud. Jako prorektoři budou pokračovat Břetislav Dančák, Radim Polčák, Michal Bulant, Šárka Pospíšilová a Jiří Hanuš. Další dvě jména Bareš zatím nepotvrdil, budou to ale podle něj ženy.

Bareš je profesorem neurologie. Než se v září 2019 stal rektorem, působil řadu let jako prorektor a krátce také jako děkan lékařské fakulty. Od srpna 2021 je předsedou České konference rektorů.

Masarykova univerzita, založená v roce 1919, je druhou největší univerzitou v Česku. Na jejích deseti fakultách studuje 33.000 lidí.

Zdroj: ČTK a muni.cz

4.4.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek