Mendelova univerzita má novou budovu, poslouží k setkávání i výstavám

Vysoké školy 15.2.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Kampus Mendelovy univerzity v Brně-Černých Polích se rozrostl o novou budovu, takzvaný design lab. Přízemí včetně venkovní terasy je prostorem pro setkávání, tvůrčí činnost a výstavy, v patře je zóna pro výuku nebo konference. Náklady činily 19,5 milionu korun, řekla ČTK mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.

Design lab má plnit funkci neformálního prostoru, kde se mohou setkávat studenti z různých ročníků a oborů mezi sebou, ale také s vyučujícími a lidmi z oboru.

„Naším záměrem bylo rozšířit zapojení studentů do aktivit školy a přiblížit jim proces vzniku nových finálních produktů. Chceme studenty připravovat na jejich působení v nejlepších firmách nejen v České republice nebo je motivovat k zakládání svých vlastních značek a podniků,“ uvedl Martin Plachý, jeden z autorů myšlenky.

„Studenti budou mít možnost poznávat šířeji problematiku produktů a designu. To, že dobrý nápad je jen několik málo procent v celém příběhu vedoucímu k úspěchu. Většinu nakonec tvoří sofistikovaná práce, která má svá pravidla, a to nakonec odlišuje ty úspěšné od zbytku,“ dodal Petr Novague, spoluautor projektu.

Dvoupodlažní stavba je modulárním systémem tvořeným 11 kontejnery tmavošedé barvy s velkými prosklenými plochami. Vznikl tak industriální a moderní protiklad k ostatním budovám kampusu.

Návrh na vybavení vzešel od studentů. Studie interiérů se účastnilo 15 studentů designu nábytku. Uspěla Anna Horáková. Většina nábytku vznikla v dílnách ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií.

Velkou výzvou pro studenty byl požadavek, aby některé z nábytkových prvků byly variabilní. „Pro tento účel jsem navrhla objekt ve tvaru krychle vyrobený z překližky. Prvek, který slouží jako výstavní, ale zároveň se může proměnit v sedací plochu nebo konferenční stolek. Mimo jiné jsem se zaměřila na barvy, které podtrhují rozdílné funkce obou pater, a taky na materiál,“ popsala Horáková.

Zdroj: ČTK

15.2.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek