Čeština‎English

Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude Jan Mareš

Vysoké školy 16.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Brno – Novým rektorem Mendelovy univerzity v Brně bude šedesátiletý Jan Mareš, dosavadní děkan agronomické fakulty. Dnes jej zvolil akademický senát. Kandidovali také prorektoři Martina Lichovníková a Martin Klimánek. Mareš vyhrál v prvním kole, podpořilo jej 19 z 31 přítomných senátorů.

„Chci, abychom ukázali, že odkaz Mendela, jehož jméno neseme, si skutečně zasloužíme, že jsme schopní pokorně pracovat, přinášet spoustu dobrých výsledků, prezentovat je a korektně obhájit před kýmkoliv,“ řekl novinářům Mareš.

Předešlá rektorka Danuše Nerudová funkci neobhajovala, její zvolený nástupce Vojtěch Adam rezignoval kvůli pochybnostem o některých publikovaných článcích, a to ještě předtím, než se mohl ujmout funkce. Volba se tak opakovala. Zatím univerzitu vede Robert Plaga, kterého dočasným zastupováním pověřil ministr školství.

Univerzita se s kauzou údajné manipulace s daty v několika článcích Adamova týmu stále vypořádává. „Některá opatření a mechanismy byly už nastaveny tak, abychom zabránili opakování těchto problémů. Je to minulost, která nás nějakým způsobem dohnala,“ uvedl Mareš. Adam si podle něj také „udělal pořádek“ a nastavil v týmu kontrolní mechanismy. Zatím tedy rektor počítá s tím, že Adam zůstane součástí akademické obce. Mareš chce také tlačit na to, aby se vědecká práce více hodnotila nejen podle kvantity publikací, ale také podle kvality a společenské prospěšnosti výstupů.

Funkční období rektora je čtyřleté. Začíná datem, kdy se nový rektor po jmenování prezidentem ujme funkce. Podle mluvčího univerzity Filipa Vrány by Mareš mohl nastoupit do několika týdnů.

Nový rektor zdůraznil široký záběr Mendelovy univerzity. „Odborné zaměření naší univerzity reaguje na několik aktuálních výzev, které před námi jsou, zejména zajištění dostatku kvalitních a bezpečných potravin, od jejich produkce a zpracování až po ekonomický dopad,“ uvedl dnes Mareš. Z dalších výzev a témat zmínil hospodaření v krajině, cirkulární hospodářství, využívání obnovitelných zdrojů nebo rozvoj regionů.

„Mendelova univerzita je schopna v podstatě dávat odpovědi na všechny strategické otázky v rozvoji lidstva, od surovin pro stavební, nábytkářskou a energetickou výrobu z dřevní hmoty, přes lesnictví a tvorbu krajiny, od buňky po bezpečné potraviny. To vše umíme fyzicky provést i ekonomicky vyhodnotit pro optimální provozní nasazení,“ uvedl budoucí rektor.

Mareš vystudoval rybářskou školu ve Vodňanech a v roce 1985 absolvoval specializaci rybářství na tehdejší Vysoké škole zemědělské v Brně. Zabývá se technologií chovu ryb v různých produkčních systémech, výživou a krmením ryb, kvalitou rybího masa nebo mimo-produkčními funkcemi rybníků.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 2
X

Sledovat

E-mail: *
16.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář