V Besedním domě v Brně dnes zazněl koncert k 75. výročí existence JAMU

Vysoké školy 17.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

V brněnském Besedním domě dnes odehrály Janáčkův akademický orchestr a sbor JAMU koncert s názvem JAMU75 k 75. výročí existence Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). Pod taktovkou dirigenta Jakuba Kleckera zazněly skladby Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka či Wolfganga Amadea Mozarta. Rektor Petr Michálek také předal zlaté medaile významným osobnostem, které se zasloužily o rozvoj akademie.

„Hlavním těžištěm programu byla díla českých a moravských autorů, Te Deum Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka, který k naší akademii neodmyslitelně patří,“ popsal dramaturgii koncertu Klecker, který se stal v roce 2019 šéfdirigentem Moravské filharmonie. Součástí programu byl i Mozartův Klavírní koncert č. 12 A dur v podání klavíristy, pedagoga a absolventa JAMU, profesora Jana Jiraského. V roli sólistů se představili také absolventi pěvci Ivana Pavlů a Tadeáš Hoza.

Oceněnými osobnostmi jsou scénárista a dramaturg Jan Gogola, dramaturg a překladatel Jan Hančil, kontrabasista Miloslav Jelínek, hudební skladatel a publicista Ivo Medek, flétnista Václav Kunt, dirigent Jan Zbavitel, violoncellista Martin Prchal a divadelní technolog Jan Kolegar.

Rektor pokřtil také novou knihu Marka Hlavici a Kláry Hanákové s názvem …vždy svou hřivnou přispívat… Je věnovaná 19 držitelům titulu doctor honoris causa Janáčkovy akademie.

Koncert v Besedním domě není první veřejnou oslavou významného jubilea. V květnu uspořádala hudební fakulta open-air koncert Janáčkova akademického orchestru. Na venkovním prostranství před budovou školy vystoupila téměř padesátka muzikantů dechového oddělení Janáčkova akademického orchestru.

Od 12. září 1947 poskytla JAMU vzdělání tisícům umělců. Mezi její známé absolventy patří například Miroslav Donutil, Bolek Polívka, Dagmar Havlová nebo Hana Zagorová. Před deseti lety otevřela akademie vlastní hudebně-dramatickou laboratoř Divadlo na Orlí.

Zdroj: ČTK

17.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek