Na budování zelených střech dvou základních školách v Praze 14 přispěje hlavní město 5 milionů korun

Z domova 20.12.2021 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Pražští radní v pondělí odsouhlasili tisk, který se týká plánovaných investičních akcí na základních školách Generála Janouška a Bratří Venclíků v Praze 14. Poskytnuté dotace v celkové výši za necelých 5 milionů korun budou poskytnuty na stavební úpravy střech tělocvičen.

„Městská část Praha 14 v letošním roce zahájila realizaci projektu Zelené střechy, který se týká například ZŠ Generála Janouška a ZŠ Bratří Venclíků. Aby mohl být projekt realizován, je třeba stavebních úprav, které zajistí posílení nosnosti konstrukce tak, aby se střecha mohla zazelenat. Praha vnímá potřebu reagovat na globální klimatické změny, a proto podporuje investiční projekty, které se snaží mírnit negativní dopady této změny na životní prostředí v hlavním městě, a zapojuje do nich i městské části a jejich školské objekty,” uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Při výstavbě projektu “Zelené střechy” tělocvičny ZŠ Generála Janouška byly provedeny sondy do stávajícího střešního souvrství včetně zaměření profilace stávajících střešních ocelových nosníků. Po posouzení statik zjistil, že ocelové vzpěry mezi vaznicí a krokví jsou z více kusů a spojené svárem. Takto provedená konstrukce je nevyhovující z hlediska zatížení. Z toho důvodu je navrhováno zámečnické doplnění vzpěr. Posílení nosnosti konstrukce je nezbytné pro realizaci ozelenění střechy.

V druhém případě u střechy tělocvičny ZŠ Bratří Venclíků bylo zjištěno, že již při výstavbě byla montovaná nosná ocelová konstrukce upravena. Namísto extrudovaného polystyrenu bylo provedeno zateplení osazením minerální vlny, která má výrazně vyšší hmotnost. Tím došlo k přitížení střechy, což postupně vedlo k degradaci některých nosných prvků střechy. Proto je nutné upravit souvrství střechy nahrazením minerální vlny za lehčí izolant a opravit poškozené nosné prvky. Posílení únosnosti konstrukce je nezbytné pro realizaci ozelenění střechy.

(Převzato z tiskového oddělení MHMP)

20.12.2021 Markéta Brücknerová Archivovaný článek