Do zahraničí na Erasmus vyjelo za 25 let asi 411.000 Čechů, vyplývá z dat úřadu

Z domova 12.4.2024 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Na mezinárodní výměny s evropským stipendijním programem Erasmus+ se za 25 let do loňského roku dostalo asi 411.000 Čechů. Nejvíce do zahraničí vyjíždějí studenti a pracovníci vysokých škol. Studenti vysokých škol vyjeli díky programu do roku 2023 na 121.540 studijních pobytů a 22.628 praktických stáží. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Dům zahraniční spolupráce (DZS). Erasmus začal fungovat v roce 1987, Česko se do něj zapojilo od roku 1998. Jedná se o největší evropský program ve vzdělávání. V současnosti je otevřen nejen vysokoškolákům, ale i žákům středních a základních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo i sportovním trenérům.

Zaměstnanci českých vysokých škol vyjeli za 25 let, kdy je Česko součástí programu, na více než 56.800 školení a výukových pobytů. Ze zahraničí zavítalo do Česka díky Erasmu+ od roku 1998 do loňska 450.000 lidí. Na studijní pobyt do ČR přijelo 118.500 vysokoškoláků a na praktickou stáž necelých 30.000.

Přes Eramus+ vyjíždí do zahraničí i žáci základních a středních škol, mezi roky 2014 a 2023 jich z Česka vycestovalo téměř 32.300. Ze základních a středních škol vyjíždí zejména z Moravskoslezského kraje. Zájem o příležitosti, které program poskytuje, se podle DZS zvyšuje napříč všemi sektory formálního i neformálního vzdělávání, od roku 2023 se můžou zapojit například i sportovní trenéři a další zájemci ze sportu. Mezi roky 1998 a 2021 jezdili čeští účastníci nejčastěji do Německa, Španělska a Velké Británie. Naopak do Česka nejvíc jezdili Slováci, Turci, Španělé, Poláci a Francouzi. Loni se v programu Erasmus+ uskutečnilo 31.000 výjezdů Čechů ve všech sektorech vzdělávání.

Podle studie Domu zahraniční spolupráce z roku 2022, která vznikla ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, přispívají mezinárodní výjezdy k celkové spokojenosti se životem. Účastníci získávají větší sebevědomí, častěji také v práci používají cizí jazyk. Podle studie jsou také otevřenější ve svých názorech a jsou lépe schopni spolupráce v mezinárodním prostředí. Studenti v průzkumu uvedli, že výjezdy do zahraničí přispěly k jejich zlepšení v cizích jazycích, umožnili jim také poznat cizí země a kultury. Nejčastějšími důvody, které jim naopak ve výjezdu do zahraničí bránily, byl nedostatek peněz, nezájem o pobyt v zahraničí nebo neznalost cizího jazyka.

Erasmus začal spoluprací 11 zemí a byl původně zaměřený jen na vysokoškoláky. V nové podobě s označením Erasmus+ funguje od roku 2014, kdy se otevřel pro víc skupin účastníků a mohou ho využít všechny sektory vzdělávání. Kromě států EU mohou zájemci s Erasmem vyjet i do dalších zemí světa.

12.4.2024 Markéta Brücknerová Archivovaný článek