EDUin: Známe finalisty letošního ročníku Global Teacher Prize CZ

Z domova 21.4.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Známe jména deseti inspirativních učitelů, kteří jsou finalisté letošního ročníku odborné ceny Global Teacher Prize Czech Republic. Celkově se tento rok přihlásilo 153 pedagogů. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni 2. června.

„Vybrat letos finálovou desítku bylo zas o něco těžší, než v předchozích letech. Už semifinále bylo plné skvělých učitelů a dělat tak mezi nimi jakoukoli pomyslnou čáru a zúžení na deset finalistů rozhodně není jednoduché,” vysvětluje manažerka ceny Hana Matoušů.

Tým GTP CZ teď všechny finalisty navštíví přímo v jejich výuce. Hodiny finalistů zaznamená a natočí s nimi i krátké rozhovory. Tyto podklady pak získají porotci před hodinovým online rozhovorem, který je součástí kompletního hodnocení. Porota má téměř stejné složení jako v minulých letech. Každý rok se ale mění jeden člen – vždy vítěz uplynulého ročníku. Letošní finalisty tak hodnotí Barbora Heřmanová. Spolu s ní v porotě zasedají také ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal, vědkyně Anna Fučíková nebo ředitel základní školy v Chrašticích Karel Derfl.

„Letošní ročník ukazuje, že ti, co se do ceny GTP CZ hlásí, už to nedělají jen proto, že se cítí zavázání těm, kteří je nominovali, “ popisuje Hana Matoušů.  „Ale chtějí se prostřednictvím této ceny poznat a propojit s komunitou zajímavých učitelů, kteří mohou být inspirací pro jejich další práci. Případně také vnímají cenu jako možnost, jak dostat do veřejného prostoru vzdělávací téma, kterému věří.”

Víc informací o ceně najdete ZDE.

Finalisté Global Teacher Prize Czech Republic 2022:

• Pavel Bobek, Základní škola Solidarita, Praha
  • Barbora Havířová, Gymnázium Elgartova, Brno
  • Soňa Havlíková, Obchodní akademie, Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava
  • Pavel Hodál, Základní škola Brno, Bakalovo nábřeží 8
  • Magdalena Málková, Základní škola Prosperity, Nová Ves u Kolína