Čeština‎English

Pro knížku do samoobslužného Kiosku v Centru Černý Most

Z domova 25.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Otevřením zcela samoobslužné půjčovny knih – Kiosku v Centru Černý Most – vrcholí několik let trvající projekt zavádění technologie RFID do služeb Městské knihovny v Praze (MKP). Projekt je součástí Strategického plánu hl. m. Prahy a má za cíl nejen zrychlit výpůjční služby, ale také rozšířit dobu, po kterou jsou veřejnosti knihovny přístupné.

Nasazení technologií do služeb knihovny umožňuje přístup čtenářů k některým službám knihovny i bez fyzické přítomnosti knihovníka. Běžná praxe na západ od našich hranic, ale v Česku je Kiosek Městské knihovny v Praze první svého druhu. Díky svému začlenění do infrastruktury obchodního centra je provoz bezpečný a knihovně tak nabízí jedinečnou příležitost k získání zkušeností k dalšímu rozvoji konceptu samoobslužné knihovny. 

Název nejnovější pobočky knihovny odkazuje na její velikost, která je 29 m2. Dostupnými službami je zejména půjčování a vracení knih, případně krátké posezení a prolistování knih, které čtenáře zaujmou. Výhodou Kiosku je široké časové rozmezí otevírací doby, která je sedm dní v týdnu od 9 do 21 hodin. V nabídce je přes 1 000 titulů převážně beletrie pro dospělé, knížek pro děti i populárně naučné literatury. Kiosek bude sloužit i jako místo výdeje splněných rezervací, tedy titulů, které si čtenáři mohou objednávat online na webu knihovny. A to nejen knih, ale také třeba deskových her nebo audioknih.

„V kulturní společnosti jsou knihy a četba samozřejmou součástí života, proto spojení knihovny a nákupního centra velmi vítám,“ říká k otevření Kiosku radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková a dodává: „V době, kdy si pořídíme kompletní nákup od oblečení po jídlo online, chceme posunout i knihovnické služby do 21. století. Díky samoobslužnému Kiosku bude půjčení a vrácení knihy tak snadné, jako vyzvednutí zboží z eshopu.“

Ani samoobslužný Kiosek se neobejde bez knihovníků. „Knihovníci v Kiosku samozřejmě budou, aby se starali o fond i čtenáře. Osobně v Kiosku knihovníka potkáte každé pondělí od 13 do 17 hodin, online pak každý všední den od 9 do 19 a v sobotu od 13 do 18 hodin,” ujišťuje ředitel MKP Tomáš Řehák, že lidský prvek z knihovny nezmizí. „Navíc Kiosek se také aktivně zapojí do nabídky akcí pro veřejnost, které se v Centru Černý Most odehrávají. Například hned dvě následující soboty bude probíhat u Kiosku Odpoledne s Ozoboty zaměřené na programování pro děti zábavnou formou,” dodává Tomáš Řehák.

Proč si knihovna vybrala k umístění Kiosku právě Centrum Černý Most? Ze strany knihovny je důvod poměrně prozaický. Plochu obchodní jednotky jí provozovatel obchodního centra nabídl za velmi výhodných podmínek. „Neustále se snažíme přicházet s novými zajímavými službami, které potěší naše návštěvníky, proto nám tato spolupráce dává smysl. Věříme, že tento moderní koncept naláká malé i velké čtenáře a poskytne jim možnost smysluplného trávení volného času. Těšíme se na všechny milovníky knih, ať už si do Kiosku dorazí rozšířit obzory, relaxovat nebo navštívit jednu z plánovaných akcí,“ dodává Michaela Matlasová, manažerka Centra Černý Most.

Kiosek 

Centrum Černý Most, 3. podlaží

Chlumecká 765/6, Praha 14 

Otevírací doba: pondělí až neděle 9-21 hodin

Asistence knihovníka

Osobně: pondělí 13-17 hodin

Online: pondělí až pátek 9-20; sobota 13-18 hodin

Telefonicky: pondělí až pátek 9-20; sobota 13-18 hodin – 222 113 555

Velikost plochy a nabídka fondu: 29 m2, 1000 svazků

Architektonický návrh: monom works s.r.o.

Realizace: Kweku s.r.o.

Celkové náklady: 2 171 000 Kč (projekt, stavba, interiér)

Zdroj: převzato z tiskového oddělení MHMP

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 3
X

Sledovat

E-mail: *
25.3.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář