Rektorem VŠPJ bude od 24. července její prorektor Horák, jmenoval ho prezident

Z domova 21.6.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Novým rektorem Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) bude od 24. července její dosavadní prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost Zdeněk Horák. Do funkce ho dnes na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Akademický senát školy Horáka do rektorské pozice zvolil v lednu, vláda se jmenováním souhlasila koncem května.

„Vzpomínám si na velké diskuse o proporcích mezi technickým a humanitním vzděláním. Já jsem byl vždy zastáncem technického vzdělání, protože jsme průmyslová země, která mimo jiné potřebuje strojní inženýry a další technické profese, ale nějak se to nedařilo,“ řekl po jmenování Zeman. Podle něj se nadšení z polistopadové svobody promítlo do posílení humanitních oborů. Zmínil, že jejich váhu ale nechce zlehčovat. „Všichni bychom nad poměrem dvou beze sporu potřebných větví vzdělávacího procesu měli přemýšlet a hledat mezi nimi potřebnou rovnováhu,“ uvedl.

Horák ve funkci vystřídá Václava Báču, který školu vedl od roku 2014 po dvě funkční období a znovu už kandidovat nemohl. Nový rektor neměl protikandidáta. Hlas mu dalo 13 z 15 členů akademického senátu, jeden člen se zdržel a jeden byl proti. Funkční období začíná 24. července a je čtyřleté.

Šestačtyřicetiletý Horák je absolventem biomedicínského a rehabilitačního inženýrství na ČVUT v Praze, kde se stal také docentem. Na jihlavské vysoké škole působí od roku 2015. Současně je akademickým pracovníkem na třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Za jeden ze svých nejvýznamnějších cílů v čele VŠPJ označil dokončení přípravy akreditace magisterského programu zdravotně sociální pracovník. Škola bude budovat také vysokoškolský kampus s kolejemi.

VŠPJ vznikla v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu v Česku. Nabízí bakalářské a magisterské studium programů zaměřených na informatiku, strojírenství, finance či cestovní ruch a zdravotnictví. Nyní má přes 2000 studentů. Podle Horáka je to optimální výše vzhledem ke kapacitě a personálnímu zajištění.

Zdroj: ČTK

21.6.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek