Čeština‎English

Rozdíl v přijetí na gymnázium v Praze a mimo ni činí i desítky bodů

Z domova 5.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Přes vyšší nabídku gymnázií v Praze v porovnání s jinými částmi Česka musí uchazeči o studium v hlavním městě pro přijetí na tyto školy získat zpravidla více bodů než jejich vrstevníci v krajích. Zájemci o čtyřleté studium potřebují k přijetí v metropoli u jednotných přijímacích zkoušek většinou alespoň kolem 80 bodů, naproti tomu v krajích stačí někdy až o desítky bodů méně, zjistila ČTK na webech škol. Mnozí odborníci na vzdělávání upozorňují, že šance na úspěch u jednotných přijímacích zkoušek ovlivňují placené přípravné kurzy.

Všeobecné vzdělávání nabízí v Praze podle statistiky ministerstva školství 79 středních škol, odborné vzdělání s maturitou 105 škol. Gymnázia a všeobecná lycea tak zabírají v nabídce pražského středoškolského školství s maturitou 43 procent. V celém Česku je jich 370 a tvoří zhruba 32 procent škol zakončených maturitní zkouškou.

Například Gymnázium Nad Štolou v Praze 7 přijalo letos k čtyřletému studiu podle zveřejněných výsledků zkoušek 70 lidí z 217. Poslední přijatý získal v testech z češtiny a matematiky, které centrálně zadává a vyhodnocuje státní organizace Cermat, 82 bodů ze 100 možných. Zájemci o studium přírodních věd na Gymnáziu Arabská v Praze 6 museli získat nejméně 88 bodů, pro studium programování 82 bodů a na humanitní vědy 81 bodů. K přijetí do prvního ročníku na Gymnáziu Opatov v Praze 11 bylo z jednotných testů potřeba alespoň 77 bodů.

Na mnohých gymnáziích v krajích naproti tomu stačil pro přijetí často nižší počet bodů než v Praze. Například na Gymnáziu Písek uspělo 59 ze 138 zájemců, minimum k přijetí bylo 71 bodů. Na Gymnáziu Žďár nad Sázavou byli úspěšní zájemci s výsledkem od 69 bodů výše a na Gymnáziu Chomutov od 41 bodů. Uchazeči o čtyřleté studium na Gymnáziu Rakovník museli mít pro přijetí aspoň 57 bodů a na Gymnáziu Mělník 65.

Mnozí odborníci na školství vybízejí ke zrušení jednotných přijímacích zkoušek. Podle nich nejsou spravedlivé, protože některým dětem před konáním zkoušek rodiče zaplatí přípravné kurzy. To je zvýhodňuje před jinými uchazeči, jejichž rodiny nemají tolik peněz nebo se o vzdělávání tolik nezajímají. Svou roli hraje rovněž nutnost dojíždění na kurzy, které může být časově náročné. Nejvíce přípravných kurzů nabízí organizace a školy v Praze, obvykle jsou placené a stojí stovky až vyšší tisíce korun. Zdarma si školáci mohou procvičovat testová zadání z minulých let, které na svém webu zveřejňuje Cermat.

Například ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký již dříve upozornil, že pro úspěšné zvládnutí zkoušek je třeba, aby děti zvládly i správné vyplňování testových formulářů, což se podle něj nejlépe naučí právě na přípravných kurzech. Šance na vzdělávání tak podle některých odborníků výrazně ovlivňuje ekonomické a sociální postavení rodičů dítěte.

K jednotným přijímacím zkouškám na maturitní obory středních škol, víceletá gymnázia a nástavby se letos podle Cermatu přihlásilo 116.031 dětí, tedy o čtvrtinu víc než před šesti lety, kdy se centrálně zadávané zkoušky konaly poprvé. Žáci základních škol podali k jednotným zkouškám 212.344 přihlášek, tedy o 13 procent více než loni.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 0
X

Sledovat

E-mail: *
5.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář