Čeština‎English

Setkání starostů a radních pro školství a sport představilo novinky ve školství

Z domova 22.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Pražský magistrát hostil Setkání starostů, radních pro školství a radních pro sport. Společné konference se zúčastnila přibližně stovka radních a starostů, kteří mají tuto gesci ve svých městských částech na starosti. Tématem fóra byly aktuality z jejich odboru, řešila se umělá inteligence či počítačové hry ve výuce.

V budově Nové radnice v zastupitelském sále panovala po celé dopoledne přátelská atmosféra, účastníci si vyslechli novinky ze svého oboru a dozvěděli se o nejrůznějších programech do škol. Pořádání akce měli na starost Antonín Klecanda, radní hl. m. Prahy pro oblast školství, sportu a volného času, a Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu pražského magistrátu. „Pro starosty a radní městských částí byl středeční program především motivační. Dozvěděli se zde o řadě možností, jak do výuky zapojit moderní technologie, softwarové programy jsou dokonce často zdarma dostupné,“ řekl radní Antonín Klecanda.

Na místě měla své stánky desítka nejrůznějších společností, které se ve školství pohybují. Například Karel Klatovský z Microsoftu představil možnosti využívání nástrojů Microsoftu ve výuce – diktování do Wordu, překladač, který je natolik dokonalý, že zvládne pro žáky takřka simultánně překládat výklad do jejich jazyka, což je při výuce užitečné například pro děti z Ukrajiny. Klatovský dále ukázal možnosti práce s umělou inteligencí, která umí například vytvářet originální testové otázky pro žáky. A představil interaktivní program výuky za pomocí počítačové hry Minecraft.

Dalším ze zajímavých vystupujících byl Tomáš Zeman z firmy Alza. Ten představil program pro školy s využitím speciálních nabídek na technologie a k vyzkoušení s sebou přinesl 3D tiskárnu.

Prostor k prezentaci zde dostal i Dům zahraniční spolupráce. Jeho ředitel Michal Uhl představil možnosti studentské mobility na základních a mateřských školách, program Erasmus+. V jeho rámci je možné vyjet na krátkodobý i dlouhodobý výjezd, učitelé mohou jezdit na skupinové výjezdy například za účelem výuky jazyka a pracovníci v oblasti sportu mohu vyjet až na 60 dnů.

Zmíněno bylo také zdravé stravování ve školách. Toto téma popularizuje projekt Mendelovy univerzity a Univerzity Karlovy nazvaný Smart Food. Ten si klade za cíl odnaučit děti plýtvat potravinami a zlepšit jejich vědomosti o nakládání s potravinami a jejich spotřebě.

V neposlední řadě dostalo své slovo také Centrum pro talentovanou mládež, které se snaží podporovat nadané děti na školách a umožňuje motivovaným dětem a studentům plnit si své akademické sny, nabízí jim například podporu při výuce jazyků.

Odbor školství, mládeže a sportu chce na toto fórum v budoucnu navázat, pravidelná setkání by se podle Antonína Klecandy měly pořádat každé tři až čtyři měsíce.

Zdroj: Tiskové oddělení MHMP

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 0
X

Sledovat

E-mail: *
22.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář