Scio: Většina rodičů vybírá ZŠ pro své děti podle vzdálenosti od domova

Průzkum 11.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Rodiče školáků v Česku vybírají pro své děti základní školu (ZŠ) zvláště podle toho, jak daleko je od jejich domova. Za zásadní kritérium pro volbu školy to v dotazníkovém průzkumu Mapa školy označila většina z dotazovaných 18.200 rodičů školáků. K nejméně rozhodujícím kritériím patřilo zaměření školy a množství volitelných předmětů. Výsledky průzkumu Mapa školy, který udělala společnost Scio v minulém školním roce v 110 ZŠ, představili dnes zástupci společnosti novinářům.

Při zodpovídání otázky ohledně zásadních kritérií pro výběr ZŠ pro potomka mohli rodiče v průzkumu zvolit až tři ze sedmi možností. Nejčastěji volili podle autorů průzkumu kritérium vzdálenosti školy od místa bydliště. Rozhodující bylo pro rodiče rovněž to, zda školu navštěvují kamarádi nebo sourozenci jejich dítěte. Za méně důležitou považují pověst nebo zaměření školy, plyne z průzkumu.

Ze zjištění vyplývá, že rodiče, kteří školu pro své potomky vybírali podle její pověsti, jsou s její kvalitou spokojenější než ti, kteří školu vybírali podle její vzdálenosti od bydliště žáka, řekl koordinátor projektů pro školy ve společnosti Scio Michal Dorčák.

Svým přátelům by školu vlastního dítěte doporučilo podle výsledků průzkumu 86 procent dotazovaných. Dvě procenta respondentů uvedla, že by školu „rozhodně nedoporučila“. Se školou svých potomků je tak většina rodičů spokojena. Nejvíce kladně hodnotili respondenti komunikaci s třídním učitelem, způsob předávání informací rodičům školou a celkovou úroveň výuky. Naopak nejméně jsou rodiče spokojení s úrovní školní jídelny, toalet a umýváren.

Úroveň stravování a hygienického zázemí je potřeba zlepšit také podle zhruba 60 procent žáků druhého stupně ZŠ, kteří se průzkumu Mapa školy zúčastnili. Do projektu Mapa školy se ve školním roce 2021/2022 zapojilo 12.800 žáků druhého stupně ze 110 ZŠ v Česku.

Průzkum Mapa školy organizuje společnost Scio. Ve školním roce 2021/2022 se ho zúčastnilo 27.600 žáků prvního i druhého stupně ZŠ a 18.200 rodičů ze 110 základních škol v Česku. Průzkum se dělá prostřednictvím dotazníků a je anonymní.

Zdroj: ČTK

11.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek