Čeština‎English

Student plzeňské fakulty designu navrhl nový design ikonické Alfy Romeo 155

Úspěchy studentů 24.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Student plzeňské fakulty designu a umění (FDU) Jonáš Jagerčík navrhl nový design Alfy Romeo 155, která v první polovině 90. let vyhrávala většinu mezinárodních šampionátů. Jeho model uspěl mezi 440 účastníky mezinárodní soutěže DTM Evoluzione v Janově, jejímž tématem byla elektromobilita. Úkolem konstruktérů, designérů, inženýrů a studentů bylo navrhnout redesign ikonické Alfy Romeo 155 DTM coby elektromobilu, řekla dnes ČTK mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

„Alfa Romeo 155 V6 TI je jedním z nejpopulárnějších závodních vozů všech dob, v první polovině 90. let vyhrála většinu mezinárodních šampionátů,“ uvedla. Účastníci soutěže přepracovali její osobitý design z estetického i mechanického hlediska, počínaje nahrazením spalovacího motoru motorem elektrickým. Mezi studenty byl Jaderčík první, celkově skončil druhý.

„Postupovali jsme od skic. Nejdůležitější bylo nakreslit si a dobře stanovit proporce auta. Jakmile máte funkční siluetu, můžete přidávat další zajímavé detaily. Modely vyrábíme z hlíny, která nám umožní intuitivně vytvářet kvalitní plochy i jejich návaznosti a dbát na rozvržení hmot. Následuje skenování, modelování ve 3D grafických editorech a nakonec vytvoření fotorealistických návrhů,“ řekl vedoucí ateliéru průmyslového designu Jan Korabečný.

Kromě Jagerčíkova modelu porotu zaujaly práce dalších studentů fakulty – Bao Quoc Trana a Ondřeje Adamce, které se staly součástí výstavy na festivalu s tématem elektromobility La Panorama v Janově.

„Na galavečeru jsme se těšili velkému zájmu designérů i investorů a podařilo se nám tak získat několik zajímavých kontaktů,“ řekl Jagerčík.

Velkou mezinárodní soutěž uspořádala agentura Motors Grouping, která podporuje strat-upy z oblasti elektromobility. Vítězné modely budou k vidění v prostorách fakulty 11. listopadu během Dne otevřených dveří.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 0
X

Sledovat

E-mail: *
24.10.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář