Co je to BBA, MBA, LLM, MSc.?

Článek Vysoké školy 26.6.2023 Pavel Bartoš, LL.M., DBA

Tituly jako MBA (Master of Business Administration), BBA (Bachelor of Business Administration) nebo LLM (Master of Laws) nejsou zamýšleny jako náhrada za tradiční třístupňový akademický systém – bakalářský, magisterský a doktorský titul. Tyto profesní tituly slouží jako vhodné doplňkové studium pro ty, kdo se chtějí specializovat v určité profesní oblasti.

MBA titul je v České republice udělován jako profesní kvalifikace a zapisuje se za jménem. Tento titul je určen pro manažery nebo ty, kdo se chtějí stát manažery v mezinárodních společnostech, kde je často požadován, ale také pro pracovníky ve státní správě nebo pro samostatné podnikatele.

Několik variant MBA, jako je BBA nebo DBA, nabízí vedle českých také zahraniční vysoké školy nebo jejich pobočky. Většina těchto programů trvá dva semestry, ale studenti mohou často upravit tempo studia podle svých potřeb. V České republice je studium MBA vždy placené, a to i na veřejných vysokých školách.

BBA titul je vstupní branou pro MBA. Je určen pro absolventy středních škol s žádnou nebo minimální praxí v řídících pozicích. Naproti tomu DBA je „doktorskou“ verzí MBA, určenou pro vrcholové manažery, kteří si přejí dosáhnout nejvyššího stupně profesního titulu. Studium trvá obvykle tři až pět let.

LL.M. je profesní titul pro absolventy právnických oborů nebo absolventy neprávnických oborů s právnickou praxí. Je vhodný pro právníky, řídící pracovníky, ředitele, manažery a pracovníky ve veřejné správě. Studium je zaměřeno především na obchodní a podnikové právo a trvá od jednoho do tří let.

MSc. (Master of Science) je určen pro absolventy minimálně bakalářského studia a zabývá se mnoha oblastmi, od IT přes přírodní vědy až po společenské vědy. Na rozdíl od MBA je studium MSc. méně prakticky zaměřené a obsahuje více teoretických prvků. Studium obvykle trvá jeden až dva a půl roku.

Dálkové studium je vhodnou alternativou pro pracující, studenty a manažery, kteří potřebují flexibilitu ve svém studijním plánu. Tato forma studia využívá moderní technologie e-learningu, která umožňuje studentům přizpůsobit tempo studia podle vlastních potřeb. Online studium je skvělou investicí do profesního růstu, rozšiřuje znalosti v oboru nad rámec standardního vysokoškolského vzdělání a tím otevírá dveře k prestižním pozicím v důležitých národních a mezinárodních společnostech, stejně jako ve veřejné správě. Studium také poskytuje nové nápady a podněty pro vaše podnikání a zlepšuje vaše manažerské schopnosti a dovednosti.

Zdroj: www.europeanacademy.cz

Pavel Bartoš, LL.M., DBA