Čeština‎English

Nejlepší univerzitou na světě je Harvard, Univerzita Karlova je 238.

Vysoké školy 18.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Nejlepší vysokou školou na světě je podle nového vydání žebříčku CWUR (Centre for World University Rankings) americká Harvardova univerzita. V první pětce se kromě ní umístily ještě MIT a Stanfordova univerzita a dvě britské instituce – univerzity v Cambridge a Oxfordu. Z českých vysokých škol je nejvýše Univerzita Karlova na 238. místě, která si oproti minulému vydání žebříčku v pořadí o čtyři příčky pohoršila.

Žebříček CWUR sestavuje Centrum pro hodnocení světových univerzit se sídlem ve Spojených arabských emirátech, které letos hodnotilo přes 20.000 vysokoškolských institucí. Do pořadí pak zařadilo 2000 škol z 95 zemí s nejlepším skóre. Kritérii jsou kvalita vzdělávání a výzkumu nebo postavení absolventů na trhu práce.

Do nejlepší dvacítky letos proniklo 16 škol z USA, nejlepší evropskou univerzitou je ta Cambridgeská na 4. místě, nejlepší asijskou pak Tokijská univerzita na 13. příčce.

Z českých vysokých škol se v první tisícovce umístila pražská Univerzita Karlova na 238. místě, brněnská Masarykova univerzita je 560., olomoucká Univerzita Palackého drží 591. příčku a pražské ČVUT je v pořadí 637. V druhé tisícovce je pak dalších sedm českých univerzit.

1.Harvardova univerzita (USA)
2.MIT (USA)
3.Stanfordova univerzita (USA)
4.Cambridgeská univerzita (Británie)
5.Oxfordská univerzita (Británie)
238.Univerzita Karlova (ČR)
560.Masarykova univerzita (ČR)
591.Univerzita Palackého (ČR)
637.ČVUT (ČR)
1050.Jihočeská univerzita (ČR)

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 0
X

Sledovat

E-mail: *
18.5.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář