Současné a moderní trendy ve vzdělávání

Aktualita Článek Střední školy Vysoké školy 12.7.2023 Pavel Bartoš, LL.M., DBA

Vzdělávání je klíčovou složkou našeho života a průběžně se setkáváme s inovativními přístupy k učení. V ČR se říká, že „ignorance není omluva“, a proto je zásadní být v obraze o aktuálních trendech ve vzdělávání. Dnes se často využívají nové výukové metody jako E-learning, kombinované učení (Blended learning), gamifikace, adaptivní učení, mikroučení (Microlearning), MOOC a sociální učení (Social Learning). Tyto metody přinášejí různé přínosy a umožňují studentům učit se podle vlastní rychlosti a preferencí. V tomto článku se podíváme na aktuální trendy ve vzdělávání, aby si každý mohl vybrat tu nejlepší cestu k vlastnímu růstu a vzdělání.

• E-learning: je současný způsob výuky, který využívá online platformy pro edukaci studentů. E-learning poskytuje studentům přístup k vzdělávacím zdrojům kdykoliv a odkudkoliv a často zahrnuje interaktivní prvky, jako jsou testy, kvízy a hry.
  • Kombinované výuka (Blended learning): je spojením tradičního učení a e-learningu. Tento model využívá online výuky k vylepšení tradičního učení a umožňuje studentům přístup k vzdělávacím materiálům podle jejich rychlosti.
  • Gamifikace: je metoda, která aplikuje herní prvky a motivaci k podpoře učení. Gamifikované učení se zaměřuje na motivaci studentů a zábavný způsob učení.
  • Adaptivní učení: je metoda, která využívá umělou inteligenci pro sledování pokroku studentů a přizpůsobení se jejich potřebám. Adaptivní učení pomáhá studentům učit se podle jejich tempa a respektuje jejich individualitu.
  • Microlearning: je nová forma výuky, která využívá krátkých, specifických a interaktivních lekcí k učení nových dovedností. Tento přístup se zaměřuje na efektivní učení a umožňuje studentům učit se podle jejich tempa.
  • MOOC: Masivní otevřené online kurzy, jsou online kurzy, které jsou dostupné pro širokou veřejnost zdarma nebo za malý poplatek. MOOC umožňují studentům přístup k vzdělávacím zdrojům od předních univerzit a odborníků z celého světa.
  • Síťové učení: využívá sociální sítě a online komunity k učení. Tento přístup umožňuje studentům sdílet své zkušenosti a učit se od ostatních studentů a odborníků v oboru.

Doufáme, že tyto informace o současných trendech ve vzdělávání přinášejí užitečné poznatky a inspiraci pro ty, kteří jsou budoucími studenty, ale i pro ty, kteří pracují jako učitelé nebo lektoři. S tolika novými technologiemi a metodami výuky v dnešní době se může zdát náročné držet krok, ale důležité je si uvědomit, že studium je základem našeho osobního i profesního rozvoje a že investice do vzdělání se vždy vyplatí.

Autor: Pavel Bartoš, LL.M., DBA

Pavel Bartoš, LL.M., DBA