Informace k digitalizaci přijímacího řízení najdou zájemci na novém webu

Z domova 22.11.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) ve spolupráci s ministerstvem školství (MŠMT) připravilo nový informační web k digitalizaci přijímacího řízení na střední školy. Uchazeči, jejich rodiče i školy na něm najdou informace, které k přihlašování na střední školy potřebují. Web se bude podle ministerstva postupně aktualizovat. Digitalizaci příjímacího řízení předpokládá novela školského zákona, která by měla platit od ledna 2024. Novelu ještě projedná Senát.

Web je rozdělený do čtyř sekcí, a to pro rodiče a žáky, základní školy, střední školy a nejčastější dotazy. V sekci pro rodiče a žáky jsou informace o podávání přihlášek a jejich formách i o jednotlivých kolech přijímacích zkoušek. Zároveň předkládá rodičům seznam výhod a nevýhod jednotlivých způsobů podávání přihlášek. Web upozorňuje rodiče na změny oproti stávajícímu systému a v sekci nejčastější dotazy varuje před chybami, které by mohly při výběru škol nastat.

Přihlášky bude nově podle předlohy možné podávat elektronicky i v papírové podobě, dosud mohli žáci na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Zároveň si zájemci o středoškolské studium budou moct podat tři přihlášky místo dvou. V přihlášce budou moci vyznačit priority, na které ze škol by chtěli studovat nejvíc. Úspěšní žadatelé pak mají být díky chystané digitalizaci přijímacího řízení umístěni do škol s ohledem na jejich kapacity a své preference a výsledky.

Střední školy nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání. Výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství. Přijímací zkoušky se mají příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu na zkoušky na školy v různých místech země.

Základní i střední školy ve svých sekcích kromě důležitých informací najdou i termíny informačních seminářů, které se budou konat v krajích. Kromě termínů jsou na webu i informace o registraci na jednotlivé semináře a informace o tom, zda budou přístupné i on-line.

Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) jako cíl při květnovém nástupu do funkce. Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium.

Zdroj: ČTK

22.11.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek