Ministr Bek: Digitální přijímačky si budou moci školy a rodiny předem vyzkoušet

Z domova 6.11.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Od poloviny ledna se bude postupně spouštět systém digitálního přijímacího řízení na střední školy. Připravuje jej Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Pedagogové a rodiče s dětmi si budou moci začít zkoušet, jak přihlášky nově podávat, řekl dnes novinářům po návštěvě základní a mateřské školy v Řečanech nad Labem na Pardubicku ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek (STAN). Dosud mohli žáci na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Změny vyvolaly letošní komplikace při zvýšeném počtu žadatelů o studium.

Změny pravidel přijímacího řízení již schválila Sněmovna v novele školského zákona, aby mohly platit od příštího roku. Zájemci o středoškolské studium budou moci podle předlohy například podat tři přihlášky místo dvou. V přihlášce budou moci vyznačit priority, na které ze škol by chtěli studovat nejvíc. Úspěšní žadatelé pak mají být díky chystané digitalizaci přijímacího řízení umístěni do škol s ohledem na jejich kapacity a své preference a výsledky. Novelu ještě projedná Senát.

Přihlášky bude možné podávat elektronicky i v papírové podobě, střední školy nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání. Výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství. Přijímací řízení se má příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu na přijímací zkoušky na školy v různých místech země.

Změny byly vyvolané komplikacemi, které letos na jaře způsobil dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Podle kritiků je nynější proces přijímacího řízení zdlouhavý a nepřehledný. Dosud mohli žáci na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.

Cermat musel zrušit v červenci vypsanou veřejnou zakázku na dodavatele systému, neboť by řízení nebylo možné včas dokončit. Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka v soutěži, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena. Podle Beka Cermat využívá i zkušeností některých vysokých škol s digitálním řízením.

Zdroj: ČTK

6.11.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek