Střední škola Futurum Tomáše Jízdného otevírá gymnázium, bude připravovat studenty na zahraniční univerzity
Kromě zapojení technologií do výuky je pro Střední školu Futurum Tomáše Jízdného důležitý také indiv...
Číst článekZájemci o studium na střední škole budou moci podávat tři přihlášky místo dvou a bude možné je podávat elektronicky. Novelu školského zákona dnes schválila Sněmovna už v prvním kole projednávání, aby změny mohly platit od příštího roku. Studenti budou také moci v přihlášce vyznačit priority, na které ze škol by chtěli studovat nejvíc. Novelu, pro kterou hlasovalo 126 ze 143 přítomných poslanců, nyní projedná Senát.
Novelu připravilo ve spolupráci s poslanci ministerstvo školství, které ji původně chtělo předložit do konce letošního září. Nakonec ji ale formálně předložili sami poslanci ze všech sedmi sněmovních frakcí kvůli zrychlení schvalovacího procesu. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) to ocenil. Podotkl, že návrh konzultoval i se zástupci škol. „Doufám, že se nám přes omezený čas podařilo dosáhnout tvaru, který nebude mít žádné chyby,“ řekl poslancům.
Přihlášky bude možné podávat elektronicky i v papírové podobě, střední školy nebudou muset zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, výsledky přijímacího řízení zveřejní v informačním systému v den určený vyhláškou ministerstva školství, uvedl za předkladatele Jan Berki (SLK). David Šimek (KDU-ČSL) doplnil, že přijímací řízení se má příští rok konat v pátek 12. a v pondělí 15. dubna, nikoli dva dny po sobě, což usnadní možnost přesunu na přijímací zkoušky na školy v různých místech země.
Zavedení digitalizované formy přijímacího řízení na střední školy si stanovil ministr Bek jako cíl při květnovém nástupu do funkce. Reagoval tak na komplikace, které letos způsobily dosavadní systém přijímacího řízení a zároveň zvýšený počet žadatelů o studium. Žáci letos mohli na vybrané střední školy posílat dvě přihlášky v papírové podobě. Přijetí na školu museli potvrdit odevzdáním zápisového lístku do deseti pracovních dnů. Po oznámení výsledků prvního kola přijímacího řízení se mohli neúspěšní uchazeči odvolávat a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek. Ta vypisují střední školy, které po prvním kole nenaplnily své kapacity.
Novela má zrušit podávání zápisových lístků, protože nově mají být uchazeči díky digitalizaci automaticky přijati do zvolené školy podle svých preferencí a zároveň výsledků v přijímacím řízení. Toto rozřazení se uskuteční podle předkladatelů novely společně pro řádný i náhradní termín zkoušek. „Tak se eliminuje období nejistoty uchazečů, jejich zákonných zástupců, ale i přijímajících škol, kdy nebylo zřejmé, zda uchazeči byli přijati či přijatí budou, zda na školu nastoupí či nikoli,“ zdůvodnili změnu tvůrci novely.
Informační systém pro přijímací řízení, tedy digitalizaci přihlašování na střední školy, zajistí vlastními zaměstnanci Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Spustit ho má ve spolupráci s ministerstvem školství nejpozději k 15. lednu 2024. Kvůli tomu Cermat musel zrušit v červenci vypsanou veřejnou zakázku na dodavatele systému, neboť by řízení nebylo možné včas dokončit. Podle ministerstva celkové náklady na vlastní vývoj budou výrazně nižší než nejlevnější nabídka ve výběrovém řízení, která nesplňovala podmínky zadávací dokumentace a musela být vyloučena. Ředitel příspěvkové organizace ministerstva školství Miroslav Krejčí nedávno ČTK řekl, že systém, který umožní digitalizaci přihlašování na střední školy, chce Cermat vytvořit za částku nižší než dva miliony korun.
Ministr Bek po schválení návrhu novely novinářům řekl, že věří, že Cermat stihne systém připravit včas. Informoval rovněž, že se dohodl s vysokými školami, aby pomohly ke zkvalitnění systému, který bude Cermat připravovat. „Myslím, že zapojení univerzit je významným prvkem, který může zkvalitnit ten systém a také přispět k tomu, že bude dostatečně otestován i z hlediska kyberbezpečnosti,“ řekl.
Zdroj: ČTK
Komentáře k článku (0)
Napsat komentář