Asociace: Většina středních škol bude zohledňovat výsledky ze základních škol

Střední školy 30.10.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Většina ředitelů středních škol bude i nadále v přijímacím řízení zohledňovat vzdělávací výsledky ze základních škol. ČTK to dnes řekl předseda Unie školských asociací ČR – CZESHA Jiří Zajíček. Že by nově střední školy nemusely zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání, stanovuje novela školského zákona, kterou dnes schválila Sněmovna.

Novelu připravilo ministerstvo školství ve spolupráci s koaličními a opozičními poslanci. Jejím cílem je mimo jiné urychlit a zjednodušit obsazování středních škol. Zájemci o středoškolské studium budou moci podle předlohy například podat tři přihlášky místo dvou a v přihlášce budou vyznačovat priority, na které ze škol by chtěli studovat nejvíc.

Úprava také stanovuje, že nově by od roku 2024 střední školy nemusely zohledňovat výsledky předchozího vzdělávání. Podle poslance Jana Berkiho (STAN), který patřil k předkladatelům návrhu novely školského zákona, takové opatření posílí roli ředitele střední školy, řekl dnes ve Sněmovně. Poslanec Matěj Ondřej Havel (TOP 09) dnes na jednání členů dolní komory Parlamentu upozornil, že pro přijímací řízení nelze známky z různých základních škol objektivně srovnávat, protože základní školy podle něho své žáky hodnotí „pestře“ a podle „rozcházejících se kritérií“.

Předseda sdružení školských asociací připustil, že základní školy hodnotí školáky různě, a proto není kritérium známek ze základní školy při přijímání na střední školy nestranné. Podle něj to ale ředitelé středních škol vědí a nyní se tomu přizpůsobují tak, že známkám školáků dávají v celkovém hodnocení pro přijímací řízení nižší váhu.

Negativní dopad bude mít opatření podle Zajíčka na učitele deváťáků. „To, že už není povinné zohlednit hodnocení ze základní školy v rámci přijímacího řízení, je krok, který učitelům základních škol nepomůže. Motivovat deváťáky k učení a pracovat s nimi šlo více méně do přijímacích zkoušek, teď ta motivace ještě víc klesne,“ řekl.

Ředitelé středních škol tak podle něj budou ve většině případů brát známky z předchozího vzdělávání dále jako jedno z kritérií, které bude rozhodovat o přijetí, či nepřijetí uchazeče na střední školu. „Většina (ředitelů SŠ) chce kritérium zachovat. Někteří na něj však plánují brát menší zřetel než dosud. Nevím, ale o nikom, kdo by řekl, že známky ze ZŠ nebude vůbec zohledňovat,“ informoval předseda organizace sdružující ředitele středních a základních škol.

Zdroj: ČTK

30.10.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek