Čeština‎English

Liberecká univerzita vyvinula s VÚB nové svítivé textilie pro chodce či cyklisty

Z domova 3.11.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Liberecká univerzita vyvinula se společností VÚB (Výzkumný ústav bavlnářský) nové textilie, které zvyšující viditelnost chodců, cyklistů nebo koloběžkářů v silničním provozu. Od jiných reflexních oděvů se odlišují využitím fotoluminiscenčního efektu. Oděvy s tímto prvkem jsou tak viditelné za tmy, i když nejsou osvícené jiným světelným zdrojem. Novináře dnes o tom informoval vedoucí katedry oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (KOD) Zdeněk Kůs.

„Běžně užívané retroreflexní prvky na oblečení nejsou užitečné pro chodce, kteří se nacházejí mimo obrazec paprsků světlometů blížícího se vozidla. Pro tyto situace a pro zlepšení viditelnosti ve tmě a zvýšení bezpečnosti nositele v tmavých obdobích dne jsme vyvinuli pleteniny s fotoluminiscenčními vlastnostmi, tedy pleteniny svítící ve tmě po nasvícení denním či umělým světlem,“ uvedl Kůs. K tomu, aby takové oděvy zářily ve tmě i několik hodin, stačí, aby byly nasvícené zhruba čtvrt hodiny.

Prototypy vyvinutých oděvů testovali vědci v noci třeba na hodkovickém letišti, v úplné tmě byly viditelné až do vzdálenosti 150 metrů. Podle autorů výzkumu takto vymyšlené pleteniny na českém trhu nejsou. „Jsou vyrobeny z polyesterových přízí s novou konstrukcí, kdy je fotoluminiscenční pigment vložený přímo do příze, a ne jenom na povrch. Pleteniny jsou vyrobeny ve standardní bílé nebo mentolově zelené barvě,“ uvedla členka vývojového týmu Katarína Zelová. Tyto pleteniny mají podle ní dobrou odolnost vůči poškození při praní, působení světla a potu. „Jsou netoxické a zdravotně nezávadné, což zaručuje jejich použití v průmyslové výrobě oděvů,“ dodala.

Na vývoji nových typů pletenin a jejich aplikacích spolupracovala katedra textilní fakulty se společností VÚB v projektu VIDTEXT, který finančně podpořilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Vývoj trval tři roky. Zástupce orlickoústecké společnosti VÚB Miroslav Tichý dnes novinářům řekl, že na trh nový typ pleteniny začnou uvádět v příštím roce. Využitelné jsou například ve vestách pro řidiče, polokošilích, tričkách, mikinách, pracovních vestách, batozích či v límcích nebo manžetách. „Cena by neměla být příliš navýšena ve srovnání se standardními výrobky,“ dodal Kůs.

Vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold dnes novinářům řekl, že ochrana účastníků silničního provozu svítivými prvky je důležitá. „Reálně zachraňuje život a brání těžkým zraněním,“ uvedl. Loni podle něj v celé zemi při dopravních nehodách zemřelo 90 chodců a 43 cyklistů. „Za zhoršené viditelnosti bylo zhruba 20 procent z úmrtí chodců v roce 2021 a zhruba 15 procent úmrtí cyklistů se stalo právě při zhoršené viditelnosti,“ dodal Neřold.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 2
X

Sledovat

E-mail: *
3.11.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář