Projekt “KAM po devítce” opět pomáhal deváťákům a jejich rodičům

Z domova 17.8.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Prázdniny jsou ideální dobou na malou rekapitulaci toho, jak v minulém školním roce fungovaly aktivity projektu KAM po devítce. Ten má za sebou již tři roky bezplatného poradenství rodičům a žákům z posledních ročníků základních škol. A jak čas pomalu, ale jistě ukazuje, jedná se o oblast, kde o poradenství zájem je. Ať už se jedná o výběr budoucího profesního zaměření, vhodného studijního oboru či střední školy, anebo o praktické informace k podávání přihlášek a přípravě na přijímačky. V loňském školním roce to bylo poradenství spojené se specifickým problémem, týkajícím se vysokého počtu žáků, kteří z devítek vycházeli

Spokojení jsou deváťáci, rodiče i výchovní poradci

Rodiče velmi oceňují včasné obdržení důležitých informací i upozornění na klíčové termíny, stejně jako možnost zeptat se na otázky, týkající se výběru vhodného oboru a školy, ale i praktických věcí jako jsou náležitosti a potvrzovaní přihlášek nebo proces kolem odvolání, když jejich deváťák skončí tzv. pod čarou. Sami deváťáci si pak pochvalují srozumitelnost a dohledatelnost informací.

Velmi pozitivně hodnotí projekt i mnoho výchovných poradců ze základních škol napříč republikou. „Je to až s podivem, kolik výchovných poradců mi napsalo, že mi za moji práci děkují. Že informace, které zdarma posílám v newsletterech, jim velmi pomáhají a využívají je pro svojí vlastní poradenskou práci ve škole.“, říká Pavla Lopatková. „Toto ocenění mne pochopitelně těší. Na druhou stranu cílovou skupinou mých newsletterů by neměli být výchovní poradci, ale především rodiče deváťáků a deváťáci samotní. Poradenství KAM po devítce píši především pro rodiče a deváťáky z těch škol, kde se výchovní poradci této oblasti příliš nevěnují. Bohužel takových škol není úplně málo.“

Čísla se pohybují v tisícovkách

Bezplatné poradenství mohou využít všichni zájemci především díky informační publikaci „Průvodce devítkou“, která je volně ke stažení na http://www.kampodevitce.cz, a kterou si loni stáhlo skoro 5 tisíc uživatelů. Další část poradenství probíhá formou informací zasílaných dvakrát měsíčně těm, kteří se k jejích zasílání zaregistrují. V uplynulém roce to bylo skoro 2500 zájemců.

KAM po devítce nabízí také kurzy, přednášky a příručky pro nerozhodnuté deváťáky. Všechny podrobnosti, stejně tak jako články a aktuální informace, které se k období „devítky“ vážou, najdou deváťáci i jejich rodiče na http://www.kampodevitce.cz. Od září 2023 zde bude ke stažení již zmíněná informační brožura Průvodce devítkou 2023-2024 a můžete se zde přihlásit k odběru novinek. „Jsem upřímně zvědavá, kolik lidí si brožuru stáhne v tom nadcházejícím roce,“ uzavírá P. Lopatková.

Případné dotazy vám ráda zodpoví na pruvodce@kampodevitce nebo na 732 865 378 Bc. Pavla Lopatková

17.8.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek