K jarní státní maturitě se přihlásilo 73.306 studentů, nejvíc od roku 2014

Maturity 15.2.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Didaktické maturitní testy by mělo letos poprvé vyplňovat 73.306 studentů, nejvíce od roku 2014. Státní didaktický test z matematiky si podobně jako loni zvolilo asi 17 procent z nich. Ostatní středoškoláci dali přednost cizímu jazyku, přičemž si stejně jako v minulých letech vybrali nejčastěji test z angličtiny. Vyplývá to z dat Cermatu, které ČTK dnes poskytla mluvčí státní organizace zajišťující jednotné přijímací a maturitní zkoušky Jana Patáková. Testy budou maturanti psát 2. až 4. května. Celkem se k tomuto termínu státních maturitních zkoušek podle Cermatu přihlásilo 80.632 lidí včetně těch, kteří půjdou k opravnému či náhradnímu termínu.

Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. Slohy se mohou konat spolu s praktickými maturitami už od 1. dubna, pro ústní je vyhrazené období od 16. května do 10. června. O konkrétním termínu rozhodují ředitelé škol.

Státní maturita je podle zákona povinná z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. K testu z češtiny by letos na jaře mělo jít 71.766 maturantů, což je o přibližně o 1700 více než o rok dříve. Didaktický test z matematiky, u kterého byla v minulých letech vyšší neúspěšnost než u angličtiny, bude podle počtu přihlášek poprvé vyplňovat 12.686 maturantů. Z toho asi 54,4 procenta tvoří gymnazisté a 30 procent studenti středních odborných škol. Matematiku si tak vybralo asi 17 procent takzvaných prvomaturantů, což je podobné jako loni.

K didaktickému testu z cizího jazyka se přihlásilo 58.730 studentů, kteří budou zkoušku skládat poprvé. Zkoušku z angličtiny zvolilo 57.127 maturantů, tedy nejvíc od roku 2011, kdy byla státní maturita v českých školách zavedena. Naopak meziročně klesl zájem o zkoušku z němčiny, kterou si letos vybralo 886 maturantů. Nižší zájem než loni je i o maturitu z ruštiny a španělštiny. Více zájemců než na jaře 2022 si zvolilo test Cermatu ve francouzském jazyce. Maturantů z francouzštiny jsou ale v posledních dvou letech jen desítky.

Výsledky testů se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy „uspěl“ či „neuspěl“. Školy dostanou výsledky didaktických testů svých studentů od Cermatu do 15. května. Nejpozději následující pracovní den ředitelé škol předají výsledky žákům, uvedla organizace na webu maturita.cermat.cz.

Před aktuálním školním rokem se nejvíce prvomaturantů k testům, které připravuje Cermat, přihlásilo v roce 2011. Tehdy to bylo 97.899 přihlášených, z nichž asi 40 procent si vybralo zkoušku z matematiky. Ještě větší podíl, a to téměř 44 procent maturantů, se ke zkoušce z matematiky přihlásil v roce 2012, kdy si ji zvolilo celkem 40.505 středoškoláků. Poté zájem o maturitu z matematiky začal klesat.

Cermat neboli Centrum zjišťování výsledků vzdělávání je příspěvkovou organizací ministerstva školství. Od září 2022 organizaci vede odborník na kybernetickou bezpečnost a informační systémy Miroslav Krejčí.

Zdroj: ČTK

15.2.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek