Čeština‎English

UNICEF: Jen týden zbývá do uzávěrky nominací do ankety Dítě Česka

Soutěže 23.6.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Ještě posledních 7 dní mohou rodiče, učitelé a blízcí nominovat talentované a inspirativní děti do ankety Dítě Česka, kterou vyhlašuje česká pobočka UNICEF. Z přihlášených porota vybere vítězného chlapce a dívku, které vybere mj. rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, youtuber a influencer Kovy, nebo školský ombudsman Ladislav Hrzal. Nominace končí společně se školním rokem, tj. 30. června 2022.

Nominace do ankety Dítě Česka končí už za týden! Máte dítě, žáka nebo kamaráda, který dělá něco přínosného pro druhé, jde jim příkladem a pozitivně je inspiruje? Nominujte jej na webu www.diteceska.cz do 30. června.

„Mezi námi žije mnoho talentovaných a aktivních mladých lidí, o kterých ale ví jen jejich nejbližší okolí. Prosíme, pomozte nám je zviditelnit, aby mohli inspirovat co nejvíc svých vrstevníků a přispět svým dílem k lepšímu světu,“ okomentovala projekt ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba.

Proč má vůbec smysl vytvářet prostor pro inspirativní děti a mladé lidi? Na to odpovídá rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková„To je zcela jednoznačné: děti, které vyrůstají v inspirativním a tvůrčím prostředí, budou takové nejspíše i v dospělosti. Budou z nich aktivní, činorodí a vzdělaní lidé a budou pečovat o svět, přírodu i bližní, přijdou s nápady a vynálezy, jak budou moc i jejich vlastní děti lépe žít. Jako matka dvou dcer vím, jak je to důležité, zcela podstatné. A jako rektorka Univerzity Karlovy dělám – a ještě udělám – se svým týmem vše pro to, aby měly děti a také dospívající mladí lidé možnost jít studovat nejen co je baví, ale co pomůže jejich kariéře, rodinám i celé naší společnosti.“

Mezi letošními nominovanými je například mladý záchranář Matěj, který už ve svých 16 letech umí vyprostit zavaleného člověka z laviny a zachránit tonoucího. První pomoc také sám vyučuje. Sedmnáctiletá Kristýna se vedle zpěvu věnuje blogu, na kterém přibližuje ostatním vrstevníkům život s handicapem.

Loňskými vítězi ankety se stali Daniela Rybková, která se již při studiu na gymnáziu profiluje do oblasti léčby neurodegenerativních chorob, učí plavání a dělá canisterapii, a Jan Žák, nadšený biolog, který v době lockdownu úspěšně zachraňoval zoologické zahrady. Oba vítězové také zasednou v porotě druhého ročníku.

Jak anketa Dítě Česka probíhá?

Děti a mladistvé mohou do ankety nominovat instituce, školy i soukromé osoby (vždy se souhlasem zákonného zástupce), a to prostřednictvím on-line formuláře dostupného na adrese www.diteceska.cz. Navrhovat lze všechny děti a mladé lidi s českým občanstvím nebo trvalým pobytem v ČR, kteří do vyhlášení výsledků ankety 20. listopadu nedosáhnou věku 18 let. Vyhlášení výsledků ankety a předání ocenění vítězům proběhne na Světový den dětí (20. listopadu) ve Vlasteneckém sále Univerzity Karlovy.

O dvou vítězích ankety rozhodne porota, ve které se mezi řadou významných osobností objeví například předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, školský ombudsman Ladislav Hrzal, ředitel televizní stanice ČT:D Petr Koliha nebo youtuber a influencer Karel Kovář alias Kovy.

„Myslím si, že anketa Dítě Česka je skvělá příležitost jak ukázat svůj talent, ať už je směřovaný kamkoliv. Věřím, že v dnešní době je ještě víc než kdy jindy důležité ukazovat to dobré v nás a šikovné mladé lidi, které kolem sebe máme. A je jich hodně. Minulý ročník je toho důkazem,“ okomentoval při vyhlášení druhého ročníku anketu Kovy.

Kromě školních výsledků, nadání a talentu budou porotci u nominovaných dětí hodnotit také aktivity ve prospěch potřebných, životního prostředí, společenských hodnot, inovací pro budoucnost, ale také schopnost motivovat a inspirovat vrstevníky, být příkladem a pozitivně vést druhé. Přihlédnuto bude také k tomu, jaký potenciál má daná činnost či projekt nominovaného do budoucnosti a mezinárodně.

Oba letošní vítězové dostanou k dispozici vlastní blog a prostor na webu a profilech UNICEF ČR pro jejich názory a pohledy. Zároveň se budou moci propojit s ostatními inspirativními mladými lidmi v rámci mezinárodně sítě UNICEF.

Úlohy porotců v anketě Dítě Česka se ujala řada významných osobností:

– Jitka Čvančarová, herečka a vyslankyně UNICEF ČR,

– Patrik Eliáš, asistent trenéra české hokejové reprezentace do 20 let,

– Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR,

– Ladislav Hrzal, školský ombudsman,

– Petr Koliha, ředitel stanice ČT Déčko,

– Karel Kovář (Kovy), youtuber a influencer,

– Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy,

– Rastislav Maďar, epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity,

– Vít Nantl, generální ředitel a předseda představenstva vydavatelství Vltava Labe Media,

– Robert Novotný, zakladatel projektu Počítače dětem,

– Taťána Plecháčková, ředitelka Nadace rozvoje občanské společnosti,

– Daniel Sobotka, ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK,

– Ondřej Šejtka, ředitel České rady dětí a mládeže,

– Petr Šimůnek, šéfredaktor časopisu Forbes,

– Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců a Aliance odpovědných pořadatelů veřejných sbírek,

– Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR,

– Jan Žák, vítěz ankety Dítě Česka 2021,

– Daniela Rybková, vítězka ankety Dítě Česka 2021.

Více informací včetně nominačního formuláře je k dispozici na www.diteceska.cz.

Práce UNICEF je založena na Úmluvě o právech dítěte, která každému dítěti zaručuje stejná práva bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženské přesvědčení, příjem rodiny, fyzické vlastnosti, místo narození nebo zeměpisné umístění. UNICEF věří, že všechny děti mají právo žít, rozvíjet se a plně využít svůj potenciál bez překážek, diskriminace, zaujatosti nebo zvýhodňování.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 89,3 % všech získaných prostředků.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 3
X

Sledovat

E-mail: *
23.6.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář