Čeština‎English

Pražská FAMU zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů

Vysoké školy 24.1.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Praha – Pražská FAMU na vlastní VOD platformě nazvané FAMU Films u příležitosti 75. výročí od založení školy zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů od počátku vzniku po současnost. Na jednom místě je možné zhlédnout studentské či absolventské snímky tvůrců, jako jsou Věra Chytilová, Jan Švankmajer, Jan Němec, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Helena Třeštíková nebo Jan Prušinovský. Novináře o tom informovala děkanka FAMU Andrea Slováková.

FAMU Films nabízí i nejaktuálnější filmy, mezi nimi studentským Oscarem oceněnou Dceru nebo krátké snímky Rudé boty či Příběh hrůzostrašné Eliz, oba právě nominované na Ceny filmové kritiky a na Českého lva.

„Studentské filmy z FAMU, v zahraničí často oceňované, se k divákům mnohdy dostávají obtížně. FAMU Films nabízí možnost prezentace filmařů a jejich tvorby směrem k veřejnosti, pedagogům či uchazečům o studium. Postupně budeme přidávat snímky veškerých studentů a profilovat se jako další distribuční kanál,“ uvedla Alexandra Hroncová, vedoucí distribučního oddělení FAMU a autorka koncepce filmového portálu, na jehož vzniku se podíleli také studující několika kateder.

FAMU Films představuje studentské práce od hraných filmů přes dokumenty a animaci po experimentální filmy i videa shrnující principy studia. V nich vystupují například Petr Jarchovský, pedagog katedry scenáristiky a dramaturgie, nebo vedoucí katedry režie Bohdan Sláma. V současné době portál nabízí více než 200 filmů, mezi nimi například snímky členů divadla Sklep, rané snímky Věry Chytilové či Drahomíry Vihanové, Karla Vachka, Karla Kachyni, Filipa Renče, Juraje Jakubiska, Jiřího Menzela, Dušana Kleina či Vojtěcha Jasného. Nechybí ani snímky zahraničních absolventů, kterým je například slovinský režisér Olmo Omerzu.

Některé z filmů, jako například studentské snímky Heleny Třeštíkové, mohou zájemci vidět poprvé. V nabídce budou i snímky Ještě nespíš? Davida Paynea a Postup práce Luna Sevnika aktuálně nominované v rámci Českého lva na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. V tomto roce FAMU Films nabídne také tematické filmové kolekce, a to například k výročím jednotlivých osobností. Portál je přístupný divákům v České republice s českým obsahem a s možností zapnutí anglických titulků, v budoucnu spustí i anglickou verzi. Předplatné činí 80 korun za měsíc, poplatek zahrnuje náklady na digitalizaci a licence k uveřejněným dílům a další náklady spojené s autorskými právy.

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) byla založena 28. listopadu 1946, vedle DAMU a HAMU je jednou ze tří fakult Akademie múzických umění. Aktuálně na FAMU studuje 435 českých a 94 zahraničních studentek a studentů. Za 75 let existence chodbami prošly tisíce studujících z více než 70 zemí světa. FAMU má v současné době 12 kateder. Od počátku je otevřená i zájemcům ze zahraničí, vystudovali ji například režiséři Agniezska Holland nebo Emir Kusturica. Tři čeští absolventi Miloš Forman, Jiří Menzel a Jan Svěrák získali Oscara.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 2
X

Sledovat

E-mail: *
24.1.2022 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář