Čeština‎English

Krajská kola určila 50 finalistů Ekonomické olympiády. Blýskli se studenti z Prahy, Přerova i Valašského Meziříčí

Z domova 17.3.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek

Z více než třiceti tisíc účastníků Ekonomické olympiády zůstalo už jen 50 nejlepších. Vzešli z krajských kol, jichž se mezi 20. lednem a 9. únorem zúčastnilo celkem 913 studentů z 383 středních škol po celé České republice. Průměrný počet bodů v testu činil 43,6 (z celkových 100 bodů). Na postup do slavnostního dvoudenního finále, jež se uskuteční 19. a 20. června v Praze, bylo potřeba alespoň 82 bodů.

Na začátku sedmého ročníku Ekonomické olympiády bylo rekordních 30.800 studentů z více než 500 českých středních škol. Teď zbývá už jen pět desítek nejlepších, 43 chlapců a 7 dívek. Určila je krajská kola, ve kterých postupující ze školních klání vyplňovali speciální test složený z pěti uzavřených otázek typu ABCDE a tří otevřených otázek.

Nejvíce postupujících do finále letos získala Praha (10) následovaná Zlínským krajem (6). Mezi jednotlivými školami zazářilo Gymnázium Františka Palackého ve Valašském Meziříčí, jež bude mít mezi nejlepší padesátkou hned tři svoje zástupce. Plný počet 100 bodů získal jediný student – Matěj Běťák z Gymnázia Josefa Škody v Přerově.

Zadání testů v krajských kolech cílilo především na znalosti studentů z oblasti mikroekonomie, makroekonomie a finanční gramotnosti. „Ekonomická olympiáda není jen o tom zjistit, jak na tom studenti ve srovnání se svými vrstevníky jsou a vybrat ty nejlepší, byť jde o její důležitou součást. Naším dlouhodobým cílem je rovněž posilovat zájem o ekonomické vzdělávání a finanční gramotnost. Proto jsme i letos připravili bohatý doprovodný program,“ říká Kristýna Kunčarová, ředitelka Ekonomické olympiády z Institutu ekonomického vzdělávání (INEV), jenž Ekonomickou olympiádu pořádá.

Studenti i učitelé se tak mohli v rámci krajských kol zúčastnit několika tematických přednášek či diskuzních panelů. Obzory v oblasti pojišťovnictví jim rozšířil například cyklus setkání připravený společností Kooperativa. V Praze se zároveň uskutečnila panelová diskuse se zástupci Komerční banky, University of New York in Prague a Kooperativy. Pro Plzeň, Ústí nad Labem a Liberec si připravila Vysoká škola ekonomická sérii přednášek na téma současné ekonomie. V Pardubickém kraji si studenti i učitelé mohli poslechnout odbornou přednášku Ing. Simony Pichlové, Ph.D. a doc. Ing. Jana Černohorského Ph.D. z Fakulty Ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. A ani v Brně nechyběla odborná přednáška, kterou vedla Ing. Dagmar Vágnerová Linnertová, Ph.D. na téma Báječný svět kryptoměn. V každém kraji se navíc studenti zapojili do slosování o soutěžní balíčky od generálního partnera Komerční banky.

Celorepublikové finále 7. ročníku Ekonomické olympiády se uskuteční v Praze jako dvoudenní akce v termínu 19. až 20. června 2023. Všech padesát finalistů se v rámci soutěžního programu nejprve zúčastní písemného testování. Deset nejlepších pak postoupí k ústní zkoušce, jež rozhodne o konečném pořadí. Studenti na prvních pěti příčkách budou Českou republiku reprezentovat na mezinárodním finále. To se letos v září uskuteční Bratislavě a změří v něm síly 90 finalistů z 18 zemí.

Vedle studentů a jejich vyučujících budou mezi hosty červnového republikového finále také vybrané osobnosti českého byznysu a světa financí. V rámci nesoutěžního programu se s nimi finalisté Ekonomické olympiády setkají a budou mít možnost s nimi diskutovat nejen o ekonomice, ekonomii, finanční gramotnosti, ale i o řadě dalších témat.

Počet finalistů Ekonomické olympiády 2022/2023 za jednotlivé kraje

Počet finalistů
Hlavní město Praha10
Středočeský kraj2
Liberecký kraj3
Ústecký kraj5
Plzeňský kraj2
Karlovarský kraj2
Královéhradecký kraj2
Jihočeský kraj3
Pardubický kraj2
Olomoucký kraj5
Moravskoslezský kraj2
Kraj Vysočina2
Jihomoravský kraj4
Zlínský kraj6
Celkem50

O Ekonomické olympiádě a pořadateli INEV

Ekonomická olympiáda je největší celostátní soutěží ve znalostech z ekonomie a z financí pro středoškoláky a od roku 2021 i pro žáky základních škol. Cílem tohoto unikátního projektu je atraktivní a hravou formou zvyšovat povědomí a znalosti studentů o ekonomii a financích, seznámit je se základními ekonomickými tématy, poukazovat na oblasti nedostatečně pokryté školní výukou a v neposlední řadě vyhledávat nadějné budoucí ekonomy.

Ekonomickou olympiádu od roku 2016 pořádá a odborně garantuje nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z. ú. (INEV). Jejím prostřednictvím INEV udává trend ekonomickému a finančnímu vzdělávání a analyzuje stav finanční a ekonomické gramotnosti mladších generací.

Zdroj: ČTK

Zobrazit články autora

Markéta Brücknerová

Sledovat
Sleduje: 0
X

Sledovat

E-mail: *
17.3.2023 Markéta Brücknerová Archivovaný článek
Zobrazit Skrýt

Komentáře k článku (0)

Napsat komentář

Napsat komentář